Aktualności

Sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów

2020.07.02 15:30 , aktualizacja: 2020.08.24 13:47

Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Widok na salę plenarną. Na pierwszym planie są rzędy ławek ustawione coraz niżej jak na auli wykładowej. Na drugim tle wysoko na ścianie są zawieszone dwa telebimy. Na jednym z nich widać marszałka Struzika Ze względu na...
  • Kadr z monitora. Na jego lewej części widać zdjęcie z tego, co się dzieje na auli, po prawej zdjęcie przemawiającego online Johannes Hahn, komisarz ds....
  • Kadr z monitora. Po prawej widać przemawiającego na sali presydenta UE, po prawej kadr z prezentacji Trzydniowe obrady zdalne...
  • Kadr z monitora. Po lewej widać przemawiającego online marszałka Struzika, po prawej zdjęcie z auli Apeluję też o uwzględnienie...

Od 30 czerwca do 2 lipca trwała sesja plenarna EKR. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne obrady miały charakter hybrydowy. W spotkaniu online uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Anders Knape – przewodniczący Komisji Spraw Finansowych i Administracyjnych – CAFA – przedstawił projekt zestawienia dochodów i wydatków KR-u na rok 2021. Zaś komisarz Janez Lenarčič omówił temat zarządzania kryzysowego związanego z pandemią COVID-19 i planem odbudowy gospodarczej.

 

Jednym z najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki jest branża turystyczna, która wytwarza około 10 proc. europejskiego PKB i zatrudnia ponad 24 mln osób. Przykładem obrazującym problemy tego sektora, związane z epidemią COVID-19, jest m.in. dramatyczna sytuacja regionalnych portów lotniczych, takich jak Lotnisko Warszawa/Modlin. Przez wprowadzane obostrzenia i ograniczenia w kursowaniu lotów pasażerskich lokalne lotniska nie mają praktycznie dochodów. Nadal jednak utrzymują gotowość ze względu na bezpieczeństwo kraju. Marszałek Adam Struzik zawnioskował o pilne wsparcie dla nich w ramach obecnych funduszy budżetu Unii Europejskiej 2021–2027 i Programu Odbudowy po COVID-19.

 

Walka z epidemią i jej skutkami priorytetem Unii Europejskiej

Obradujący poruszyli też kwestie związane z Zielonym Ładem oraz lokalnym i regionalnym planem odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. Omówili skutki zmian demograficznych, które przedstawiła Dubravka Šuica wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za demokrację i demografię, a także gospodarcze aspekty odbudowy po kryzysie wywołanym przez COVID-19 (Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego).

 

Ostatni dzień obrad poświęcony był przyszłym wieloletnim ramom finansowym (WRF) w świetle procesu odbudowy w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię (Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu i administracji).

 

Potrzebne jest silne wsparcie sektora zdrowia i przygotowanie odpowiednich służb na kolejne fale pandemii. Marszałek Adam Struzik zaapelował o uwzględnienie potencjału regionów w procesie dystrybucji środków UE przeznaczonych na ten cel. Te fundusze muszą być zarządzane w porozumieniu z władzami lokalnymi i regionalnymi. Województwo mazowieckie ma w tym zakresie dobre doświadczenie. Samorząd Mazowsza jako pierwszy skutecznie wdrożył wsparcie z UE, uruchamiając unijny projekt na doposażenie mazowieckich szpitali w środki ochrony osobistej i specjalistyczny sprzęt medyczny.

 – Najważniejsze jest przede wszystkim powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19, czyli silne wsparcie sektora zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. W dalszej kolejności musimy skutecznie przewidywać i przygotować odpowiednie służby na kolejne fale pandemii oraz opracować szczepionkę, która powstrzyma wirusa – mówił marszałek Adam Struzik. – Apeluję też o uwzględnienie potencjału regionów w procesie dystrybucji środków europejskich przeznaczonych na walkę ze skutkami COVID-19. Te fundusze muszą być zarządzane w porozumieniu z władzami lokalnymi i regionalnymi, a nie wyłącznie przez Brukselę lub władze państw członkowskich – dodał marszałek.

Marszałek zaapelował też, że na najwyższą uwagę zasługują takie wartości jak solidarność i spójność przy opracowaniu mechanizmów wyjścia z kryzysu w krajach UE. Dotyczą one: zapobiegania lawinowemu bankructwu przedsiębiorstw, ochrony i zachowania miejsc pracy, podnoszenia równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym oraz wsparcie dzieci dotkniętych problemem ubóstwa. Pomoc powinna być też ukierunkowana na najbardziej dotknięte i najsłabsze sektory oraz regiony Europy.

.

 

Liczba wyświetleń: 171

powrót