Aktualności

Pogodne Lato w innej formule

2020.06.22 12:10 , aktualizacja: 2020.06.22 14:50

Autor: Biuro prasowe, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Dwaj chłopcy siedzą obok siebie na grubym konarze drzewa. W tle widać gęstą koronę drzewa W programie „Pogodne Lato”...

Już niedługo wakacje, ale organizacja wielu obozów i kolonii stoi pod znakiem zapytania. Tak jest też w przypadku corocznej akcji samorządu województwa i Chorągwi Mazowieckiej ZHP – „Pogodne Lato”.

 

Organizatorzy zmienili jej formułę tak, by – mimo obecnej sytuacji epidemicznej – dzieci i młodzież z Mazowsza mogły z niej skorzystać w bezpieczny sposób.

– Od 19 lat chorągiew mazowiecka ZHP wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego organizuje obozową akcję letnią pod hasłem „Pogodne Lato”. Co roku bierze w niej udział około 1500 dzieci z 35 powiatów z Mazowsza. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 postanowiliśmy zmienić nieco tę akcję – wyjaśnia Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Każdy z powiatowych hufców należących do chorągwi będzie organizował swój wypoczynek, podczas którego dzieci będą brały udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów harcerstwa na terenie powiatu. W ten sposób nadal będzie realizowany program przyświecający akcji.

Dotychczas biorący udział w letnim programie „Pogodne Lato” wypoczywali m.in. na Mazowszu – w Gorzewie (pow. gostyniński) oraz poza nim – m.in. w Słupi, Lubiatowie, Kątach Rybackich, Białogórze oraz Sztutowie. W tym roku sytuacja epidemiczna wymusiła zmianę formuły. Nadal jednak uczestnicy akcji będą mogli liczyć nie tylko na możliwość spędzenia czasu poza domem i codziennym środowiskiem, ale też na wzięcie udziału w zajęciach o charakterze profilaktycznym. Są one często potrzebne młodzieży żyjącej pod presją otoczenia i dorastającej w środowisku, w którym występuje duże ryzyko pojawienia się uzależnień.

– Niestety sytuacja tegorocznych wakacji i zagrożenia epidemicznego spowodowała, że nie mamy możliwości w tym roku zrealizować spotkania w takiej formie, w jakiej realizowaliśmy to dotychczas, natomiast zaproponowaliśmy nową – dodaje harcmistrz Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego. – 1500 dzieci z terenu województwa mazowieckiego obejmiemy różnymi działaniami profilaktycznymi. Będą to zarówno spotkania w mniejszych grupach oraz spotkania bezpośrednie, jak i działania zdalne realizowane przez instruktorów harcerskich, którzy prowadzić będą zajęcia profilaktyczne, zajęcia metodą harcerską, zajęcia, które po pierwsze będą służyły temu, żeby bezpośrednio w trakcie realizacji projektu oddziaływać wychowawczo na dzieci i młodzież, a po drugie zachęcać również do tego, żeby po zakończeniu udziału w projekcie zostali członkami Związku Harcerstwa Polskiego.

Dotychczas w trakcie wszystkich turnusów realizowany był program profilaktyczno-terapeutyczny promujący zdrowy styl życia i poruszający problematykę uzależnień. Mimo zmiany formuły, będzie on nadal prowadzony. Chodzi o to, aby młodzi ludzie przez zabawę zdobywali wiedzę i umiejętności na temat zapobiegania chorobom społecznym i cywilizacyjnym, uczyli się wyrażać własne emocje i asertywnie reagować, a także być wytrwałym w pokonywaniu trudności.

– W naszych obozach biorą udział dzieci, które przyjeżdżają na ten wypoczynek od 2–3 lat. Czasami są to rodzeństwa, nawet po 5, 6 osób z jednego domu. W rekrutacji pomagają nam różne instytucje, w tym PCPR, MOPS, a także gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – mówi harcmistrz Michał Bagiński, skarbnik i zastępca komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP. – Ciekawostką może być to, że uczestnicy sprzed lat są obecnie instruktorami ZHP i pełnią funkcję wychowawców, kierowników wypoczynku, na którym przebywają nowi, ich młodsi koledzy z programu „Pogodne lato”.

W programie „Pogodne Lato” wzięło dotychczas udział już blisko 26 tys. dzieci i młodzieży z Mazowsza. W tym roku do tego grona dołączy kolejnych 1,5 tys. uczestników. Na ich wypoczynek z budżetu Mazowsza w ramach środków z tzw. korkowego przeznaczono 1,5 mln zł.

 

Liczba wyświetleń: 579

powrót