Aktualności

Samorząd województwa przekazał szpitalowi w Lipsku tomograf

2020.06.03 08:20 , aktualizacja: 2020.06.17 09:52

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Zakupione urządzenie to TK...

W szpitalu powiatowym w Lipsku niebawem zostanie uruchomiony nowoczesny tomograf komputerowy. Urządzenie za ponad 1,9 mln zł zakupił samorząd Mazowsza dzięki wsparciu unijnemu.

 

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów i personelu szpitala, ale i dla innych mieszkańców Lipska, którzy będą mogli na miejscu wykonać zleconą przez lekarza tomografię komputerową. Wcześniej wykonanie tego badania w Lipsku nie było możliwe z powodu braku urządzenia do tego typu diagnostyki.

– Tomografia komputerowa powinna być dziś standardem w diagnostyce, ale nadal jeszcze dla wielu ludzi jest badaniem trudno dostępnym. Nie wszystkie szpitale stać na zakup tomografu. Dlatego z myślą o mazowieckich szpitalach i pacjentach uruchomiliśmy projekt unijny. Dzięki temu wyposażyliśmy szpitale w środki ochrony osobistej, jak i doposażamy je w specjalistyczny sprzęt medyczny, co w dobie walki z pandemią koronawirusa ma szczególne znaczenie  – podkreślił  marszałek Adam Struzik.

Zakupione urządzenie to TK Hitachi CT Supria 16/32 – tomograf, który w zaledwie 0,8 sekundy pozwala na przeskanowanie całego ciała. Urządzenie jest wyposażone w otwór portalowy o szerokości 75 cm zwiększający komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Zapewnia długi zakres skanowania – 180 cm, a dzięki kompaktowym wymiarom konsoli, nie zajmuje dużo miejsca. W ramach projektu zaadaptowane zostało także pomieszczenie, w którym będzie pracował tomograf.

– Ten tomograf to kolejna inwestycja samorządu Mazowsza i Unii Europejskiej w zdrowie mieszkańców regionu. Badanie tomografem jest bardzo dokładne i pozwala na przebadanie praktycznie wszystkich części ciała, bez nadmiernego obciążania organizmu promieniowaniem czy środkami kontrastującymi. Każdy pacjent, któremu lekarz zleci to badanie, powinien mieć do niego łatwy dostęp. Tomograf umożliwi wykonanie pacjentom szpitala w Lipsku na miejscu nowoczesnej, szybkiej i dokładnej diagnostyki – zaznacza Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Zakup tomografu dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu w ramach RPO WM 2014–2020. W sumie na ten cel przeznaczono 150 mln zł. Oprócz szpitala w Lipsku, tomografy trafiły również do  Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 509

powrót