Aktualności

Samorząd Mazowsza przekazuje szpitalom łóżka i RTG za ponad 10 mln zł

2020.05.27 15:50 , aktualizacja: 2020.06.17 10:06

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • 120 nowych...
  • – Te łóżka to nie tylko...
  • Technologia, która została...

120 nowych specjalistycznych łóżek do intensywnej terapii oraz 11 mobilnych aparatów RTG trafi do mazowieckich szpitali. Ruszają dostawy sprzętu o wartości ponad 10 mln zł. Zakupy to efekt projektu unijnego realizowanego przez samorząd Mazowsza.  

 

– Ostatnie tygodnie to duże zakupy dla mazowieckich szpitali. Kupujemy to, o co najpilniej wnioskują. W kolejnych tygodniach przekażemy karetki, respiratory, komory izolacyjne czy tomografy  – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Łóżka OIT

Do mazowieckich szpitali trafi 120 łóżek do intensywnej terapii. Każde z nich jest sterowane elektrycznie i posiada system pomiaru wagi pacjenta. W poręczach bocznych łózek znajduje się specjalny panel umożliwiający dobór odpowiedniej pozycji. Z kolei funkcja CPR umożliwia wypoziomowanie za pomocą jednego przycisku i przeprowadzenie resuscytacji. Dodatkowo wszystkie łóżka wyposażone są w specjalne materace, które skutecznie zapobiegają i pomagają w leczeniu odleżyn.

– Te łóżka to nie tylko większe bezpieczeństwo i komfort pacjentów. To także ułatwienie i usprawnienie pracy personelu medycznego. Technologia, która została w nich zastosowana umożliwi lekarzom i pielęgniarkom szybki dostęp do pacjenta w sytuacji zagrożenia życia – dodaje Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego. 

Dzięki wsparciu UE i samorządu Mazowsza łóżka trafiły już do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie oraz Szpitala Bielańskiego im. Ks. Jerzego Popiełuszki SPZOZ w Warszawie. Do końca maja łóżka otrzymają także: Mazowiecki Szpital Bródnowski Sp. z o.o. w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. J. Psarskiego w Ostrołęce.

 

Całkowity koszt zakupu łóżek wyniósł prawie 5 mln zł.

 

Mobilne RTG

W ramach projektu samorząd Mazowsza zakupił w sumie 11 przewoźnych aparatów RTG. Dziewięć z nich trafiło już do: Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Psarskiego w Ostrołęce, SPZOZ w Sokołowie Podlaskim, Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, Nowodworskiego Centrum Medycznego w Nowym Dworze Mazowieckim, Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.  

 

To nowoczesne przewoźne cyfrowe zestawy rentgenowskie Mindray MobiEye 700 (30 kW) z detektorami bezprzewodowymi i zasilaniem akumulatorowym. Dzięki temu na jednym ładowaniu można wykonać 700 zdjęć RTG lub przejechać 70 km. Urządzenie jest tak skonstruowane, aby można nim sterować ręcznie bądź za pomocą pilota. Umożliwiają też robienie zdjęć diagnostycznych pacjentom bezpośrednio w sali, w której przebywają. Aparat jest lekki i kompaktowy oraz wyposażony w ruchome ramię, którym można swobodnie manewrować i dostosować do pacjenta.

 

W najbliższym czasie dwa kolejne mobilne aparaty RTG otrzymają także Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie oraz Zakład Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

 

Całkowity koszt zakupu wszystkich urządzeń to ponad 5 mln zł.  

 

Zakup sprzętu był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu w ramach RPO WM 2014–2020. W sumie na ten cel przeznaczono 150 mln zł.  

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 362

powrót