Aktualności

Nowy tomograf dla szpitala w Ostrołęce

2020.05.20 15:40 , aktualizacja: 2020.06.17 10:19

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Dzięki realizowanemu przez...
Tomograf zapewni pacjentom...

Ostrołęcki szpital wzbogacił się właśnie o nowoczesny tomograf komputerowy za blisko 4 mln zł. Zakup był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu.

 

– Ten program unijny uruchomiliśmy właśnie z myślą o naszych mazowieckich szpitalach. Dzięki temu zabezpieczyliśmy je zarówno w środki ochrony osobistej, jak i w specjalistyczny sprzęt medyczny, co w dobie walki z pandemią koronawirusa ma szczególne znaczenie. Zakupiony do ostrołęckiego szpitala tomograf zapewni pacjentom nowoczesną i dokładną diagnostykę, bez nadmiernego obciążania ich organizmów promieniowaniem czy środkami kontrastującymi – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Revolution EVO z kontenerem MUM006 o powierzchni ponad 117 m², który trafił do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce to nowoczesny 64-rzędowy tomograf komputerowy wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań. Zapewni szybką, bezpieczną i pewną diagnostykę pacjentów. Zastosowany w nim algorytm ASiR-V pozwala zredukować o 82 proc.  dawkę promieniowania, jaką pacjent będzie musiał pochłonąć podczas badania. Ponadto nowoczesna technologia tomografu pozwala na podanie mniejszej ilość jodowych środków kontrastowych, co zwiększy bezpieczeństwo pacjentów. Jest to szczególnie ważne w przypadku pogorszenia stanu zdrowia chorych zarażonych COVID-19, bo daje szansę na ograniczenie dalszej ekspansji choroby.

– To dobre wieści dla pacjentów. Badanie tomografem jest nie tylko bezbolesne, ale przede wszystkim bardzo dokładne, bo pozwala na przebadanie praktycznie wszystkich części ciała. A wszyscy wiemy, jak ważne w procesie leczenia są precyzja i czas. Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większe są szanse na wyleczenie. Poza tym zastosowana w nim technologia pozwala na przeprowadzenie badania bez nadmiernego obciążania organizmu pacjenta, co jest szczególnie istotne u chorych na COVID-19 – podkreśla Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.   

 

Zakup tomografu był możliwy dzięki realizowanemu przez samorząd Mazowsza projektowi unijnemu w ramach RPO WM 2014–2020. W sumie na ten cel przeznaczono 150 mln zł. Oprócz ostrołęckiego szpitala tomografy trafią również do:  Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz SP ZOZ w Lipsku.

 

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Zestawienia znaków dla RPO WM 2014-2020: znak Funduszy Europejskich, barwy RP, znak marki Mazowsze oraz znak Unii Europejskiej

Liczba wyświetleń: 376

powrót