Aktualności

Stan epidemii w Polsce. Od 18 maja obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa i ograniczenia

2020.05.18 10:25 , aktualizacja: 2020.06.05 12:36

Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Para splecionych, namydlonych kobiecych rąk w trakcie spłukiwania pod strumieniem wody płynącej z kranu. (fot. pixabay.com).

Mogą działać w reżimie sanitarnym: restauracje, kawiarnie, bary, salony urody, fryzjerzy i kosmetyczki oraz przestrzenie w galeriach handlowych, w których można spożyć posiłek. Uchylony zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Hale i sale sportowe wznawiają działalność. Podwyższenie limitu pasażerów środku transportu publicznego. Od 18 maja 2020 r. obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa i ograniczenia, wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 r. Poz. 878).

 

Aktualne zasady, nakazy i ograniczenia w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 (stan prawny od 16 maja 2020 r.)

 

DBAJMY O SIEBIE – KLUCZOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

 

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

 

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
  • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
  • osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Obowiązuje do: odwołania.

 

OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

 

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa.

Na czym polega? Wszyscy (oprócz kilku wyjątków wymienionych poniżej) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.

Ograniczenie nie dotyczy: 

  • dzieci do 4 lat,
  • osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  • osób poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  • pracowników w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
  • kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
  • duchownych sprawujących obrzędy religijne,
  • rolników wykonujących prace w gospodarstwie,
  • żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe,
  • osób przebywających w lesie,
  • podczas jazdy konnej,
  • sędziego, trenera i osoby uprawiającej sport na obiektach sportowych, których działalność zostaje wznowiona (szczegóły w punkcie dot. sportu).

Obowiązuje do: odwołania.

 

KWARANTANNA

 

Ograniczenie dotyczy: osób, które:

  • wracają z zagranicy*,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
  • mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę

* Listę osób wyłączonych z obowiązkowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy określają przepisy § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Od 4 maja ograniczenie nie dotyczy również osób, które:

  • uczą się lub studiują w państwie sąsiadującym (lub przyjeżdżają uczyć się lub studiować z państwa sąsiadującego)

Od 16 maja ograniczenie nie dotyczy również osób, które:

  • przekraczają granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną w celu wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce, w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

UWAGA! Przy przekraczaniu granicy niezbędne jest okazanie dokumentów potwierdzających wykonywanie obowiązków zawodowych lub nauki w drugim państwie.

Na czym polega? Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

  • nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
  • w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  • UWAGA! Od 4 maja osoby odbywające obowiązkową kwarantannę mogą wyjść z domu jedynie w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dojazd do miejsca wykonaniu testu może być wyłącznie samochodem, którego posiadaczem jest osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę lub osoba wspólnie z nią zamieszkująca.

Obowiązuje do: odwołania.

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę.

  

ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ

 

Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Na czym polega? Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez.

Wyłączone są: zakłady pracy.

Pracodawcy będą musieli jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących,
  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości (1,5m) z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Obowiązuje do: odwołania.

 

ŻYCIE SPOŁECZNE

 

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PLACÓW ZABAW, OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH

Ograniczenie dotyczy:  korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

Obowiązuje do: odwołania.

 

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

 

Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

Na czym polega? W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Obowiązuje do: 17 maja 2020 r.

Nowe zasady: Zarządzający transportem publicznym mogą podwyższyć limit pasażerów środku transportu publicznego. Ile osób może wejść na pokład?

  • Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak dotychczas)

lub

  • tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Obowiązuje od: 18 maja 2020 r.

 

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

 

Ograniczenie dotyczy: udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym.

Na czym polega? Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy.

Obowiązuje do: odwołania.

Nowe zasady: W mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Jest to 1 uczestnik na 10 m2 powierzchni danego budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Obowiązuje od: niedzieli 17 maja.

Ważne! Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

 

KULTURA

 

Ograniczenie dotyczy: działalności instytucji kultury

 

TEATRY, OPERY I KINA

Zalecenia: Pozostają zamknięte takie instytucje kultury jak: teatry, kina, sale koncertowe, galerie i salony wystawiennicze, domy i ośrodki kultury, świetlice.

Obowiązuje do: odwołania.

 

BIBLIOTEKI I MUZEA

Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

>> Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

 

KINA PLENEROWE

Kina plenerowe – w tym samochodowe – mogą wznowić działalność.

Obowiązuje od: 18 maja 2020 r.

 

OPIEKA I EDUKACJA

 

SZKOŁY I UCZELNIE

Ograniczenie dotyczy: zajęć w szkołach i na uczelniach

Zalecenia: Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez Internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową.

Obowiązuje do: 24 maja 2020 r.

 

KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Umożliwiamy prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Uwaga! Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze będzie można łączyć z zajęciami dydaktycznymi.

Wytyczne dla szkół podstawowych można znaleźć tutaj:

Obowiązuje od: 25 maja 2020 r.

 

KONSULTACJE DLA MATURZYSTÓW I UCZNIÓW 8. KLAS

Umożliwiamy konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Obowiązuje od: 25 maja 2020 r.

 

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE NA UCZELNIACH

Umożliwiamy prowadzenia na uczelniach:

  • zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
  • zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Obowiązuje od: 25 maja 2020 r.

WAŻNE! TERMINARZ EGZAMINÓW:

  • Egzamin ósmoklasisty: 16-18 czerwca 2020 r.
  • Egzamin maturalny: 8-29 czerwca 2020 r. (WAŻNE! Egzamin ustny nie odbędzie się)
  • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017): 22 czerwca-9 lipca 2020 r.
  • Egzamin zawodowy (Formuła 2019): 17-28 sierpnia 2020 r.

 

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19,
  • rodzic nie zdecyduje się na wysłanie dziecka do placówki.

>> Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3: bezpieczeństwo przede wszystkim  <<

 

GRANICE I RUCH MIĘDZYNARODOWY

 

GRANICE POLSKI

 

Ograniczenie dotyczy:  przekraczania granic Polski przez cudzoziemców

Na czym polega? Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie:

  • obywatele RP,
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
  • osoby, które posiadają Kartę Polaka,
  • dyplomaci,
  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Ważne! Transport cargo działa normalnie. 

Obowiązuje do: 12 czerwca 2020 r.

 

RUCH LOTNICZY

Ograniczenie dotyczy: pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych.

Obowiązuje do: 23 maja 2020 r.

 

MIĘDZYNARODOWY RUCH KOLEJOWY

Ograniczenie dotyczy: podróży pociągami relacji międzynarodowych.

Obowiązuje do: odwołania.

 

GOSPODARKA

 

CENTRA HANDLOWE I SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE

 

Ograniczenie dotyczy: działalności galerii i centrów handlowych.

Na czym polega? Otwarte zostają od 4 maja obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe. Natomiast muszą funkcjonować w pewnych ograniczeniach:

  • Wprowadzamy limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
  • Na terenie obiektu działalności nie mogą prowadzić agenci turystyczni oraz organizatorzy turystyki.
  • W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw).
  • Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
  • Wyspy handlowe mogą działać jedynie przy spełnieniu łącznie warunków:
    • lady prezentacyjne lub stanowiska kasowe oddzielone są przesłonami, a obsługa zakrywa usta i noc oraz obsługuje klientów w rękawiczkach jednorazowych;
    • dostęp do wewnętrznych stref wyspy handlowej ma wyłącznie jej obsługa,
    • limit 1 osoby, która jest obsługiwana w tym samym czasie
    • zapewniają rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk

>> Wytyczne dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych nieprowadzących przeważającej  działalności spożywczej) w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

 

LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE

 

Ograniczenie dotyczy: liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie

Na czym polega?

  • Sklepy i punkty usługowe

Do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 2000 m2 : 1 osoba na 15 m2 tej powierzchni.

Do sklepów znajdujących się na terenie obiektu handlowego, którego powierzchnia usługowa jest większa niż 2000 m2 : 1 osoba na 15 m2 tej powierzchni.

Do innych sklepów: 4 osoby na jedno stanowisko kasowe. Czyli jeśli w sklepie są 2 stanowiska kasowe, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 8 klientów.

Obowiązuje do: odwołania.

  • Targi

Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 4. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 80 klientów. Nie wliczamy w tę liczbę obsługi stoisk.

Obowiązuje do: odwołania.

  • Placówki pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Obowiązuje do: odwołania.

 

GASTRONOMIA

 

Ograniczenie dotyczy: działalności restauracji, kawiarni czy barów.

Zalecenia: Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Obowiązuje do: 17 maja 2020 roku.

Nowe zasady: restauracje, kawiarnie, bary, a także przestrzenie w galeriach handlowych, w których można spożyć posiłek, mogą działać w nowym reżimie sanitarnym.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

>> Wszystkie wytyczne dla gastronomii znaleźć można tutaj <<

Obowiązuje od: 18 maja 2020 roku.

 

SALONY FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE

 

Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich oraz kosmetycznych.

Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Obowiązuje do: 17 maja 2020 r.

Nowe zasady: salony urody, fryzjerzy i kosmetyczki mogą działać w reżimie sanitarnym.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

  • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
  • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
  • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

>> Wszystkie wytyczne dla branż znaleźć można tutaj <<

Obowiązuje od: 18 maja 2020 roku.

 

SALONY TATUAŻU I PIERCINGU

 

Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich salonów tatuażu i piercingu.

Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Obowiązuje do: odwołania.

 

HOTELE

 

Od 4 maja 2020 r. usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

>> Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

 

SPORT I REKREACJA

 

SIŁOWNIE, BASENY I KLUBY FITNESS
 

Ograniczenie dotyczy: działalności siłowni, basenów, klubów fitness oraz klubów tanecznych. Pozostają one zamknięte.

Obowiązuje do: odwołania.

 

INFRASTRUKTURA SPORTOWA O CHARAKTERZE OTWARTYM

 

Na czym polega? Od 4 maja udostępnione zostaną następujące obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym przy zachowaniu limitów uczestników oraz zasad bezpieczeństwa:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  • ograniczona liczba osób,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń́ po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rak dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • 15-minutowe odstępy pomiędzy wchodzącymi i wychodzącymi grupami lub w inny sposób ograniczenie kontaktu pomiędzy grupami korzystających.

Obowiązujące limity:

Maksymalnie 6 osób oraz 1 trener:

  • stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),
  • boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki),
  • infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,
  • ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Maksymalnie 6 osób:

  • pola golfowe,

Maksymalnie 4 osoby oraz 1 trener na jeden kort:

  • Korty tenisowe: otwarte i półotwarte.

Maksymalnie 2 osoby:

  • Infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny

Obowiązuje do: 17 maja 2020 roku.

 

INFRASTRUKTURA SPORTOWA OTWARTA I ZAMKNIĘTA

 

Nowe zasady korzystania: hale i sale sportowe wznawiają działalność, zmienia się liczba osób korzystająca z otwartej infrastruktury sportowej.

  • Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
  • Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).
  • Na polach golfowych przy jednym dołku może przebywać w jednym czasie maksymalnie 6 osób (+ obsługa pola).
  • Na kortach tenisowych otwartych i półotwartych może przebywać maks. 4 osoby + 1 trener.
  • Na strzelnicy na jednej osi strzeleckiej może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa stanowisk tej osi.

W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

  • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
  • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
  • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
  • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Obowiązuje od: 18 maja 2020 roku.

 

SPORT ZAWODOWY

 

Ograniczenie dotyczy: organizacji sportu zawodowego

Na czym poleca? Wracamy do sportowej rzeczywistości w ścisłym reżymie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  

  • Przygotowania kadry narodowej

Kadra narodowa będzie mogła się przygotowywać do igrzysk olimpijskich lub paraolimpijskich prowadzonych w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji.

  • PKO Ekstraklasa

Kluby piłkarskie PKO Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej.

W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie, szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

  • PGE Ekstraliga

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

 

Podstawa prawna

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/878

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/792

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/657

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/657

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/643

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/749

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000082601.pdf

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/786

Liczba wyświetleń: 1692

powrót