Aktualności
Mazowieckie muzea zapraszają do zwiedzania
2020.05.15 15:10 , aktualizacja: 2020.05.15 15:24
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Część mazowieckich muzeów i skansenów jest już gotowa na ponowne przyjęcie turystów. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, podczas zwiedzania obowiązują określone środki ostrożności. Cały czas można także korzystać z oferty instytucji kultury online.
Na turystów czekają już m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Stacja Muzeum czy Zamek w Liwie. Otwarcie placówek kulturalnych poprzedziły konsultacje ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Aby zapewnić gościom bezpieczeństwo, wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Dotyczą one powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowania odpowiedniego dystansu, ale też dezynfekcji rąk. W salach wystawienniczych może przebywać określona liczba osób, kasy zostały odgrodzone, a urządzenia dotykowe wyłączone. Szczegółowe zasady zwiedzania należy sprawdzać na stronach internetowych i w mediach społecznościowych poszczególnych instytucji kultury.
– W znacznej części działalność muzeów przeniosła się do sieci. Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych nasze instytucje kultury są bardzo aktywne, udostępniają wiele ciekawych wystaw czy organizują warsztaty. Muzea i skanseny zaczynają też otwierać dla turystów swoje siedziby, oczywiście zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i wszelkimi środkami ostrożności. To dobra wiadomość, ponieważ branża turystyczna dotkliwie odczuwa skutki epidemii – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Mimo, że tegoroczna Noc Muzeów została przeniesiona na wrzesień, niektóre instytucje przygotowały wirtualne zwiedzanie. Już jutro, 16 maja, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na Mistrzowską Noc Muzeów. Na zwiedzających czekają wystawy, filmy, konkursy, ale też spotkanie z gośćmi specjalnymi. Mistrzowie sportu – Czesław Lang, Luiza Złotkowska, Bartek Marszałek oraz Robert Korzeniowski będą opowiadać o swoich doświadczeniach oraz odpowiadać na pytania online. Relacja będzie udostępniona m.in. na stronie internetowej i profilu muzeum na Facebooku. Start o godz. 18.00.
Dla zwiedzających Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie otwarte od 18 maja. Wtedy też będzie można zwiedzić wystawę „Wędrówka do świętości". Ekspozycja powstała w hołdzie dla Św. Jana Pawła II i prezentuje najcenniejsze pamiątki związane z turystyczno-sportowym obliczem Ojca Świętego, m.in. kajak i kamień z Mount Everestu, portrety oraz medale, monety i numizmaty. Wystawie towarzyszyć będzie reportaż „Wędrówka do świętości”, w którym pokazana zostanie droga Karola Wojtyły, gimnazjalisty, kleryka, kapłana, biskupa, papieża do świętości. Premierowa emisja reportażu planowana jest w sobotę 16 maja na muzealnym kanale YouTube, Facebooku i stronie internetowej.
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze dla zwiedzających udostępniło swój urokliwy park. Z kolei w internecie w ramach cyklu „Pomysł na weekend… Krasińscy!” muzeum prezentuje biografię Krasińskich oraz miejsca z nimi związane. Na stronie internetowej placówki oraz na Facebooku można znaleźć ciekawe ekspozycje, filmy, materiały dydaktyczne, a także ciekawostki, gry i zabawy dla najmłodszych.
– Nasze instytucje kultury są cały czas dostępne dla mieszkańców w internecie. Intensywnie przygotowują się do ponownego otwarcia swoich siedzib tak, aby zapewnić pracownikom i odwiedzającym bezpieczeństwo – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na zwiedzanie pod hasłem „Gość w masce". Start jutro, 16 maja, o godz. 10.00 w głównej siedzibie przy placu gen. J. Bema 8. Wśród atrakcji zwiedzanie z krzyżówką oraz wyświetlanie filmów o bursztynie i wycinance kurpiowskiej. Dostępne dla zwiedzających będą również: Pomnik Mauzoleum przy ul. Warszawskiej 2a w Ostrołęce (w godz. od 12.00 do 19.00), Zagroda Kurpiowska w Kadzidle (w godz. od 09.00 do 17.00). Bilet wstępu – 1 zł za osobę.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku z okazji Dnia Teatru Publicznego od 16 do 23 maja udostępni nagranie spektaklu „Dwa teatry" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Teatr zaprasza również 18 maja na premierę spektaklu online „Tryptyk Rzymski”. Dodatkowo widzowie będą mogli zdalnie porozmawiać z twórcami i aktorami, a także wziąć udział w warsztatach.
– Nasze instytucje kultury, pomimo zamknięcia swoich siedzib, doskonale odnalazły się w wirtualnej rzeczywistości. Miłośnicy kultury, regionaliści czy uczniowie wciąż mogą korzystać z cyfrowych zbiorów, wystaw czy warsztatów. Z powodu epidemii branża turystyczna mocno ucierpiała, dlatego cieszę się, że część muzeów już jest dostępna dla zwiedzających, a kolejne przygotowują swoje przestrzenie do udostępnienia. Jestem przekonany, że nowe zasady ostrożności nie wpłyną na jakość zwiedzania i wkrótce mieszkańcy ponownie zagoszczą w naszych placówkach – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Z kolei Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu 16 maja zaprezentuje trzy ekspozycje: „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję”, „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”, „Magia instrumentów. Osobliwości »inwencja trzygłosowa«”. Relacja będzie udostępniona na profilu muzeum na Facebooku . Oprowadzać będą muzealni przewodnicy. Start o godz. 18.00.
– Muzea, teatry, skanseny podczas epidemii przeniosły się do sieci i dobrze sobie radzą w wirtualnej rzeczywistości. Zachęcam do korzystania z ich zasobów, wystaw czy warsztatów online. Przestrzegając określonych zasad bezpieczeństwa, można już część naszych muzeów odwiedzić w ich siedzibach – zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza 16 maja na trzy wystawy internetowe: wystawa fotograficzna Sławomira Kordaczuka „Nocny spacer po Siedlcach”, wystawa sztuki „Życie zatopione w nocy” i wystawa historyczna „W startym kinie w Siedlcach” oraz trzy materiały filmowe dla najmłodszych: „Zabawki odpustowe – piłeczki na gumce – warsztaty”, „Ukwiecona laurka – zajęcia kreatywne” i „Harmonia z cicha rżnie”. Start o godz. 18.00. Relacja dostępna będzie na stronie internetowej muzeum oraz na Facebooku. Od 1 czerwca muzeum będzie otwarte dla zwiedzających.
– Najważniejsze, aby goście i pracownicy czuli się bezpiecznie podczas zwiedzania. Muzea przygotowują się do ponownego otwarcia, a część z nich już przyjmuje turystów z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Na turystów czekają nowe wystawy i spektakle – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Do bezpiecznego przyjęcia gości przygotowują się kolejne placówki. Wciąż można je zwiedzać online. Wirtualne wystawy, warsztaty, koncerty, ciekawostki czy pomoc w przygotowaniu do matury – to tylko część atrakcji i pomocy dydaktycznych, z których można skorzystać.
Liczba wyświetleń: 405
powrót