Aktualności

Most połączy województwo mazowieckie z podlaskim

2020.05.14 16:05 , aktualizacja: 2020.05.14 16:21

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

W budowę przeprawy...

Przeprawa na Bugu połączy gminę Jabłonna Lacka z gminą Perlejewo. Budowa mostu wraz z drogami dojazdowymi będzie kosztowała ponad 90 mln zł. Samorząd Województwa Mazowieckiego wesprze tę inwestycję kwotą 8,2 mln zł. Dziś podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji technicznej.

 

Most ma połączyć miejscowości Krzemień Wieś z miejscowością Granne. Zbudowana przeprawa ułatwi rolnikom dostęp do ich pól, które znajdują się po drugiej stronie rzeki. Przyczyni się też do rozwoju nadbużańskiej turystyki i podniesie atrakcyjność inwestycyjną. Obecnie najbliższy most znajduje się w odległości około 40 km. Samorząd Mazowsza przeznaczył na inwestycję ponad 8,2 mln zł.

– Ta inwestycja jest kosztowna, ale bardzo potrzebna i długo oczekiwana przez mieszkańców Mazowsza i Podlasia. Nie tylko usprawni komunikację i ułatwi życie mieszkańcom, ale również bardzo wspomoże rozwój gospodarki i turystyki – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. W etapie pierwszym, do września 2021 r., wykonawca opracuje dokumenty zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych. Etapem drugim będzie opracowanie projektu budowlanego, w tym niezbędnej dokumentacji technicznej oraz uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Pełna dokumentacja ma być gotowa do grudnia 2022 r.

 

W budowę przeprawy zaangażowało się kilka samorządów. Liderem projektu jest powiat siemiatycki. Biorą w nim udział również gmina Perlejewo i Jabłonna Lacka, powiat sokołowski oraz dwa samorządy wojewódzkie: podlaski i mazowiecki.

 

Środki na realizację zadania „Budowa przeprawy mostowej przez rz. Bug wraz z drogami dojazdowymi łączącymi drogę gminną nr 390303W w m. Krzemień Wieś, Gmina Jabłonna Lacka, Powiat Sokołowski, Województwo Mazowieckie z drogą powiatową nr 1728B w m. Granne, Gmina Perlejewo, Powiat Siemiatycki, Województwo Podlaskie” w wysokości ponad 8,2 mln zł zostały wpisane do wieloletniej prognozy finansowej.

 

Dokumentację projektu, łącznie z pozwoleniem na budowę opracuje CertusVia Sp. z o.o. z Warszawy. Jej koszt to blisko 977 tys. zł, z czego 80 proc. to dofinansowanie z rządowego programu „Mosty dla regionów”. Pozostałą część pokryją samorządy.

 

Liczba wyświetleń: 638

powrót