Aktualności

Modernizacja linii kolejowej Ostrołęka–Chorzele możliwa w dwóch etapach

2020.05.04 10:00 , aktualizacja: 2020.05.06 08:39

Autor: Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik...
  • Wiceminister infrastruktury...
  • Prezes Zarządu PKP PLK -...
  • Dyrektor Departamentu...
  • Dyrektor Mazowieckiej...

Z inicjatywy Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika 4 maja odbyło się spotkanie dotyczące realizacji projektów infrastruktury kolejowej niezwykle istotnych dla mieszkańców Mazowsza i gospodarki regionu. W spotkaniu uczestniczyli odpowiedzialni za inwestycje kolejowe wiceminister infrastruktury – Andrzej Bittel oraz Prezes Zarządu PKP PLK – Ireneusz Merchel.

 

Szczegółowo omówiono m.in. projekt „Modernizacji linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka–Chorzele” planowany do dofinansowania ze środków UE – Regionalnego Programu Operacyjnego 2014–2020, którego efektem będzie wznowienie przewozów pasażerskich na tej trasie.

 

Z uwagi na ryzyko opóźnień w realizacji tego projektu oraz niewydatkowania pieniędzy, a także z uwagi na pilną potrzebę realokowania pieniędzy na projekt związany z walką z COVID-19, zarząd województwa po uzyskaniu wcześniejszej zgody Komisji Europejskiej zaproponował PKP PLK realizacje projektu w podziale na dwie fazy. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie finansowania całego projektu. Na takie rozwiązanie marszałek uzyskał już wstępną zgodę Komisji Europejskiej.

 

Marszałek Adam Struzik zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć Zarząd PKP PLK w uzyskaniu finansowania drugiej fazy projektu z nowej perspektywy finansowej 2021–2027. W tym celu wystąpił do Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiedzialnego za zapisy Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską z prośbą o wprowadzenie przez rząd polski zapisów zapewniających finansowanie w nowej perspektywie II fazy projektów realizowanych przez PKP PLK  tj.: linii do Modlina i Ostrołęka–Chorzele.

Liczba wyświetleń: 321

powrót