Aktualności
#UEPOMAGA: Nowe busy dla mazowieckich stacji pogotowia
2020.04.24 10:30 , aktualizacja: 2020.06.17 10:23
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Zakupione dzięki wsparciu...
- Busy będą służyły do...
- Bus trafił też do...
- ... oraz do stacji...
- Radomska stacja pogotowia...
Zakupione dzięki wsparciu UE busy do przewozu osób zakażonych właśnie dotarły do pierwszych stacji pogotowia ratunkowego. Będą one służyły do transportu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Jak zaznaczają dyrektorzy placówek, to duże usprawnienie pracy zwłaszcza teraz, gdy liczba osób zakażonych jest coraz większa.
– Codziennie ratownicy medyczni wyjeżdżają do kilkudziesięciu, a w Warszawie nawet i kilkuset zgłoszeń. Przewożą osoby zakażone i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem do szpitali w celu wykonania odpowiednich testów i otrzymania wsparcia medycznego. Nie każdy przypadek wymaga jednak transportu ambulansem z pełną asystą ratowników medycznych. Stąd decyzja o zakupie busów do przewozów osób zakażonych niewymagających wsparcia medycznego. To w znaczny sposób usprawni pracę stacji pogotowia, a pacjenci będą mogli szybciej zostać poddani testom i otrzymać fachową pomoc – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Umowa z firmą Plaza Motors Poland Sp. z o.o. na dostawę 5 samochodów – 8 i 9 osobowych marki Ford Custom została podpisana 14 kwietnia br. Wszystkie pojazdy mają być dostarczone do 28 kwietnia br.
– Ten zakup w znaczący sposób usprawni pracę stacji pogotowia. Obecnie do wszystkich przypadków wysyłane są ambulanse z pełną asystą ratowników. Nie zawsze jest to jednak konieczne. W przypadkach zakażeń niewymagających natychmiastowej pomocy lekarza najważniejsze jest przetransportowanie pacjenta do odpowiednich placówek medycznych – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Pojazdy wyposażone są w osłonę kierowcy, oddzielającą przedział pasażerski, oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pacjentom.
– Teraz najważniejszy jest czas. Dzięki sprawnej realizacji umowy – pojazdy trafiły do stacji pogotowia po niespełna kilku dniach od jej podpisania, osoby zakażone, a niewymagające asysty ratowników medycznych, będą mogły szybciej zostać poddane testom i otrzymać fachową pomoc – dodaje członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
– Bardzo często ratownicy wyjeżdżają do osób, które nie wymagają asysty medycznej, a tak naprawdę bezpiecznego transportu do miejsca, gdzie mogą być przebadane i objęte fachową opieką. Tych wyjazdów jest z dnia na dzień coraz więcej. Dlatego ten zakup, zrealizowany przy wsparciu unijnym, był tak niezbędny. Od dziś osoby niewymagające wsparcia ratowników medycznych będą transportowane do szpitali nie ambulansem a zakupionym w tym celu specjalnym busem. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa – powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Umowa z firmą Plaza Motors Poland Sp. z o.o. na dostawę 5 samochodów – 8 i 9 osobowych marki Ford Custom została podpisana 14 kwietnia br. Wszystkie pojazdy mają być dostarczone do 28 kwietnia br.
Bus do przewozów osób zakażonych podjechały już pod stację MEDITRANSu w Ostrołęce i Siedlcach.
– To dla nas nieocenione wsparcie. Dzięki temu dodatkowemu samochodowi zwiększą się nasze możliwości operacyjne, w tym również te związane z walką w koronawirusem. Będziemy mogli pomagać większej liczbie potrzebujących – podkreśla dyrektor SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” Mirosław Dąbkowski.
– Te samochody będziemy wykorzystywać do przewozu osób zakażonych, ale niewymagających opieki ratowników. Takich wyjazdów mamy coraz więcej, więc to bardzo ważne wsparcie – podkreśla dyrektor SPZOZ „RM Siedlce” Leszek Szpakowski.
Busy trafiły również do stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego w Warszawie i Płocku.
– Te samochody usprawnią pracę naszych zespołów ratowniczych. To duże odciążenie dla zespołów, które muszę pełnym składem wyjeżdżać do innych pilnych wezwań – podkreśla Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie.
– Teraz będziemy mogli jeszcze sprawniej pomagać chorym, szczególnie tym z podejrzeniem Covid-19 – dodaje Lucyna Kęsicka, dyrektor stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego w Płocku.
Radomska stacja pogotowia ratunkowego również wzbogaciła się o nowy pojazd.
– Taki samochód to cenny nabytek dla naszej stacji pogotowia. Będziemy go wykorzystywać do przewozu osób z podejrzeniem koronawirusa. Nie do wszystkich muszą wyjeżdżać pełne zespoły. Nowy bus zdecydowanie usprawni naszą pracę w tym zakresie – powiedziała Elżbieta Cieślak, zastępca dyrektora Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
To nie koniec wsparcia dla mazowieckich stacji pogotowia. Planowany jest również zakup nowych ambulansów medycznych typu: C/B na bazie samochodu Man TGE wyposażonych w sprzęt i aparaturę medyczną: nosze, krzesło, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, defibrylator transportowy oraz respirator, które spełniają wymagania ww. stacji pogotowia. Ambulanse powinny zostać dostarczone do 30 czerwca br.
Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.
Liczba wyświetleń: 338
powrót