Aktualności
O przygotowaniach do obchodów 30-lecia samorządności
2020.03.10 14:50 , aktualizacja: 2020.03.17 10:28
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Tych ostatnich 30 lat, to...
- W konferencji informującej...
- Konferencja prasowa w...
- To okazja, by przypomnieć o...
Pod koniec maja w Polsce będzie obchodzone 30-lecie wyborów samorządowych. To okazja, by przypomnieć o olbrzymiej, pozytywnej i dogłębnej zmianie, jaka zaszła w naszym kraju dzięki samorządom. W konferencji informującej o ogólnopolskich obchodach rocznicowych udział wziął marszałek Adam Struzik.
27 maja w całej Polsce będziemy obchodzić Dzień Samorządu Terytorialnego. Tego dnia rozpocznie się w Warszawie 4-dniowy festiwal samorządów, uświetniający 30-lecie pierwszych wyborów do rad gmin oraz ustawy o samorządzie terytorialnym uchwalonej 8 marca 1990 r. Ustawa weszła w życie 26 maja 1990 r. Konferencja prasowa w siedzibie Senatu RP poświęcona była ogólnopolskim obchodom rocznicowym.
– W 1990 r. Senat RP uchwalił ustawę przywracającą prawdziwy samorząd terytorialny. Osiem lat później wprowadzono samorządy powiatowe i gminne. W 1997 r. uchwaliliśmy Konstytucję RP, która zapewniła samorządom ochronę prawną i adekwatność finansowania zadań publicznych. Od 2004 r. samorządy wydatkowały znaczną część ze 110 mld euro, które Polska otrzymała po zapłaceniu składek do UE. Jest to wielki wkład samorządów w cywilizacyjną przemianę Polski – mówił marszałek Adam Struzik. – Tych ostatnich 30 lat, to najpiękniejszy okres w całej historii Rzeczypospolitej Polskiej. To czas olbrzymiego zaangażowania wspólnot lokalnych w rozwój naszego kraju. Wolność, solidarność, pomocniczość, samorządność i wspólnota. To nam towarzyszyło i towarzyszy cały czas. Niestety, ostatnio coraz częściej obserwujemy zjawisko ograniczania dochodów i jednoczesne przerzucanie kosztów związanych na przykład z edukacją i ochroną zdrowia mieszkańców na samorządy terytorialne – dodał marszałek.
Na konferencji byli obecni również m.in.: senator RP, prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Rudolf Borusiewicz, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Krzysztof Iwaniuk, prezes zarządu Unii Miasteczek Polskich Artur Tusiński.
Liczba wyświetleń: 409
powrót