Aktualności
Ruszyły konsultacje społeczne nowego programu ochrony powietrza
2020.03.06 13:25 , aktualizacja: 2020.03.06 15:37
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
- W pierwszym spotkaniu...
- – Projekt programu jest...
- Uczestnicy mieli wiele...
- W kilkugodzinnym spotkaniu...
- Na liczne pytania...
- W spotkaniu uczestniczył...
- Kilkugodzinne spotkanie...
Samorząd Mazowsza przygotowuje nowy program ochrony powietrza. Aby przybliżyć mieszkańcom jego cele i założenia, zorganizowane zostały konsultacje społeczne. Pierwsze spotkanie z przedstawicielami gmin i mieszkańcami odbyło się 6 marca w Warszawie w siedzibie UMWM.
Konsultacje społeczne ruszyły 2 marca i trwać będą do 23 marca br.
W Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące projektu dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Samorząd Mazowsza musi dopracować i wprowadzić nowy program do 15 czerwca 2020 r. Ten termin wynika m.in. z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z lutego 2018 r., w którym orzeczono, że Polska złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Tylko terminowe określenie nowych programów ochrony powietrza może stanowić podstawę do wstrzymania wyroku i zapobiec wielomilionowym karom.
W ramach prac nad nowym programem ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu, województwo mazowieckie zleciło przygotowanie analiz, na podstawie których możliwe byłoby zaostrzenie przepisów uchwały antysmogowej. Ich celem było sprawdzenie ewentualnych efektów wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Warszawie dla poprawy jakości powietrza w stolicy. Ogrzewanie paliwami stałymi miałoby wówczas być zastąpione w 50 proc. ogrzewaniem z sieci centralnego ogrzewania, a w 50 proc. gazowym. Wynik jest jednoznaczny – spadek wielkości stężeń w powietrzu wszystkich analizowanych zanieczyszczeń. I co istotne liczba osób narażonych na skażenie pyłem PM2,5 i jego konsekwencje spadłaby z 1,6 mln do 13 tys. osób!
– Wypracowanie działań w zakresie nowego programu ochrony powietrza musi być dobrze przemyślane i racjonalnie realizowane. Teraz rozpoczynamy etap konsultacji społecznych. Chcemy znać zdanie mieszkańców naszego województwa na temat działań dotyczących poprawy jakości powietrza w regionie. Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w spotkaniach – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
– Projekt naszego programu jest ambitny, i mimo że czas na realizację koniecznych działań jest krótki, to naszym zdaniem – realny. Najważniejszym zadaniem, z jakim będziemy się mierzyć w najbliższym czasie, jest szczegółowa inwentaryzacja źródeł niskiej emisji, a co za tym idzie zanieczyszczeń powietrza. Jest ona niezbędna, by móc prowadzić skuteczne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Pomożemy samorządom środkami z UE, ale też z budżetu Mazowsza – zapewnia Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM.
Gdzie zapoznać się z dokumentami?
Projekt programu dostępny jest do pobrania w wersji elektronicznej na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wersja papierowa programu jest dostępna w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa (III piętro, pokój 308 i 314) od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-15:00.
Jak zgłosić uwagi i wnioski?
Uwagi do programu można zgłaszać do 23 marca br.:
1. w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa;
2. ustnie do protokołu;
3. za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, na adres: powietrze@mazovia.pl
Liczba wyświetleń: 371
powrót