Aktualności

Najlepsi uczniowie z subregionu radomskiego ze stypendium marszałka

2020.01.30 13:45 , aktualizacja: 2020.01.31 10:18

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Wicemarszałek w towarzystwie dwóch uczennic i dwóch uczniów, uśmiechają się, pokazują znak OK W tym roku szkolnym...
  • Dwóch stypendystów i jedna stypendystka oraz wicemarszałek, w tle ścianki promujące programy stypendialne Każdy ze stypendystów...
  • Wicemarszałek Rafał Rajkowski w trakcie przemówienia Ze zdolną młodzieżą z...
  • Zdjęcie grupowe – stypendyści i wicemarszałek stoją na tle ścianek promujących programy stypendialne 204 tegorocznych...
  • Zdjęcie grupowe stypendyści trzymają teczki z herbem województwa mazowieckiego To już 11 edycja programów...
  • Zdjęcie grupowe wicemarszałek stoi na tle ścianek promujących programy stypendialne w towarzystwie ośmiu uczniów i nauczyciela Nie da się ukryć, że...
  • Zdjęcie grupowe – osiem stypendystek i jeden stypendysta w towarzystwie wicemarszałka i nauczyciela Do tej pory w ramach...
  • Zdjęcie grupowe – wicemarszałek i stypendyści ze szkoły w Garbatce Letnisku Na dotychczasowe edycje...

Wśród laureatów programów stypendialnych realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jest 204 uczniów z subregionu radomskiego. Każdy z nich przez cały rok szkolny będzie otrzymywać stypendium w wysokości około 500 zł miesięcznie. W sumie na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły blisko 5 mln zł.

 

Ze zdolną młodzieżą z subregionu radomskiego spotkał się wicemarszałek Rafał Rajkowski.

– Nie da się ukryć, że osiągnięcia naszych stypendystów są imponujące. Mimo młodego wieku są bardzo dojrzali i odważni. Wiedzą, czego chcą i mają sprecyzowane plany na przyszłość. Warto ich doceniać i nagradzać – podkreślił wicemarszałek.

 

W tym roku szkolnym wsparcie w ramach obydwu projektów – „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” oraz „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” – otrzyma w sumie 994 najzdolniejszych uczniów z Mazowsza – 476 ze szkół podstawowych i ogólnokształcących oraz 518 ze szkół zawodowych. Każdy z nich otrzyma miesięcznie około 500 zł (w zależności od programu). 204 tegorocznych stypendystów pochodzi z subregionu radomskiego (lista szkół w załączniku).

 

To już 11 edycja programów stypendialnych dla mazowieckiej młodzieży. Stypendia to dla uczniów często duży zastrzyk finansowy. Tym bardziej, że wsparcie mogą przeznaczyć zarówno na udział w różnego typu zajęciach, warsztatach, wycieczkach, kursach zawodowych czy konferencjach naukowych, ale także na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, fotograficznego czy książek itp. Warunkiem otrzymania pomocy są ponadprzeciętne wyniki w nauce, a wysoka średnia ocen czy też udział w olimpiadach i konkursach to tylko niektóre z kryteriów, jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o wsparcie.

 

Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka

Program ten skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz  liceów ogólnokształcących, zlokalizowanych na obszarze województwa mazowieckiego osiągających wysokie wyniki w nauce. Projekt ma na celu rozwijanie zdolności edukacyjnych i motywowanie do dalszej nauki. Wsparcie stypendialne w roku szkolnym 2019/2020 trafi do 476 uczniów, a całkowita kwota stypendium wynosi 4 900, 00 zł.

Całkowita wartość projektu: 2 682 260,00 zł.

Kwota dofinansowania Unii Europejskiej: 2 145 808,00 zł

 

Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych

To z kolei projekt, którego celem jest wzrost efektywności i skuteczności w zakresie kształcenia zawodowego tak, aby odpowiadało ono na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. W roku szkolnym 2019/2020 stypendium otrzyma 518 stypendystów w wysokości 5 077,00 zł.

Całkowita wartość projektu: 2 892 876,00 zł

Kwota dofinansowania Unii Europejskiej: 2 314 300,80 zł.

 

Do tej pory w ramach programów stypendialnych samorząd województwa mazowieckiego wsparł 8607 uczniów, a na stypendia przeznaczono ponad 41 mln zł.

Pliki do pobrania

Liczba wyświetleń: 642

powrót