Aktualności

Rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego

2020.01.24 13:35 , aktualizacja: 2020.01.24 15:24

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

grafika, puzle i kontury postaci trzymających się za ręce pixabay.com

Rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego. Tak postanowił Zarząd Związku Województw RP, doceniając wkład jednostek samorządu terytorialnego w proces przeobrażeń i rozwoju Polski oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 

Pierwsze wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990 r. Były to pierwsze prawdziwe wolne wybory w odrodzonej Polsce. Proces odtwarzania samorządu terytorialnego w naszym kraju, zapoczątkowany wyborami do rad gminy w 1990 r., zakończył się osiem lat później utworzeniem jednostek samorządu terytorialnego na poziomie województw i powiatów.   

 

Jedna z najbardziej udanych reform

„Reforma samorządowa jest dziś uznawana za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 30-lecia. To w dużej mierze dzięki tym zmianom, Polska jest dziś państwem demokratycznym i zdecentralizowanym, funkcjonującym w oparciu o konstytucyjną zasadę pomocniczości. Dziś potrafimy skutecznie osiągać cele i wytyczać długofalowe plany nastawione na rozwój naszych małych ojczyzn. Dzięki aktywności samorządowców szczebla regionalnego – wspartej funduszami unijnymi – wykonano ogromną pracę w obszarach, takich jak transport regionalny, gospodarka, wojewódzka ochrona zdrowia, kultura oraz wielu innych dziedzinach będących w kompetencjach województw” – czytamy w uchwale Zarządu Związku Województw RP.

 

Trudny czas dla polskiej samorządności

Wolne wybory samorządowe wyzwoliły w Polakach ogromne pokłady energii. To był milowy krok w budowaniu silnych regionów. Przekazanie zadań publicznych samorządom przyczyniło się do sprawniejszego wykonywania i lepszego dostępu do wielu usług ważnych dla codziennego życia mieszkańców. Zielone światło w pełni wykorzystano – zaangażowanie samorządowców i zapał społeczeństwa przyniosły wymierne efekty. Nie tylko aglomeracje, ale także wsie i małe miasteczka zaczęły się rozwijać.

 

– Pasja, entuzjazm i ambicja, by zrobić coś dobrego dla swojego miasta, gminy, powiatu – towarzyszyły nam wiele lat temu, gdy wspólnie z samorządami lokalnymi i mieszkańcami podjęliśmy pracę na rzecz naszych małych ojczyzn. Dziś, dzięki wieloletniemu funkcjonowaniu samorządów w Polsce możemy zaobserwować, jak ogromne zmiany zaszły we wszystkich regionach Polski. To wielki sukces. Patrząc na Mazowsze blisko 22 lata temu i dziś widzimy olbrzymie różnice. Właściwie każda dziedzina życia społeczno-gospodarczego została zmieniona na plus dzięki ciężkiej pracy wielu środowisk oraz dzięki naszemu członkostwu w Unii Europejskiej. Świętując tak doniosły jubileusz nie sposób nie wspomnieć o obserwowanej w ostatnim czasie marginalizacji samorządności. Zwłaszcza ubiegły rok był ciągłą walką o samorządy. Odbierano nam kompetencje, podważano wiarygodność. Borykaliśmy się z szeregiem niesłusznych oskarżeń, bezpardonowych ataków PiS-u na samorządy. Do tego dochodzi ogromna propaganda i negatywny przekaz w mediach. Chciano nas zepchnąć na boczny tor polityki. Na szczęście się nie udało, bo zarówno mieszkańcy regionu, jak i samorządowcy doceniają to, co dla nich robimy i jak zmieniamy region – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 852

powrót