Aktualności

Najlepsi uczniowie z subregionu płockiego ze stypendium marszałka!

2020.01.24 15:10 , aktualizacja: 2020.02.04 15:11

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek stoi bokiem, w lewym ręku trzyma otwartą zieloną teczkę, z której czyta. Prawą rękę podaje chłopakowi w garniturze. Za nimi stoi w rzędzie pięcioro uczniów, patrzą się na marszałka W tym roku szkolnym...
  • Marszałek stoi bokiem z otwartą teczką w lewym ręku. Prawą rękę podaje dziewczynie, która patrzy w kamerę i się uśmiecha To już 11 edycja programów...
  • Grupa uczniów, ustawionych w dwóch rzędach pozuje do zdjecia grupowego. Między nimi jest marszałek. Za nimi w tle widać organy Wśród tegorocznych...
  • Pierwszy rząd widowni. Zdjęcie z boku ukazuje siedzących dyrektora płockiej delegatury oraz marszałka. Ze zdolną młodzieżą z...
  • Na zdjęciu widać chórzystów ustawionych w rzędzie. Każdy z nich trzyma przed sobą otwartą księgę. Wpatrzeni są w dyrygenta, który stoi przed nimi z uniesioną lewą ręką. Zdjęcie od dołu. Płocka "Małachowianka" - w...

Wśród tegorocznych laureatów programów stypendialnych realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jest 35 uczniów z subregionu płockiego. Każdy z nich przez cały rok szkolny będzie otrzymywać stypendium w wysokości około 500 zł miesięcznie. W sumie na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły blisko 5 mln zł. Ze zdolną młodzieżą z subregionu płockiego spotkał się marszałek Adam Struzik.

 

Laureaci uczestniczyli w takich programach jak: „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” oraz „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.

– Programy stypendialne to docenienie pracy uczniów z Mazowsza. Trafiają do najzdolniejszych młodych ludzi, tym samym ułatwiając im indywidualny rozwój i dalszą ścieżkę edukacyjną. Stypendia to dobry sposób, aby wspierać i zachęcać ich do realizacji marzeń. W końcu to oni są przyszłością naszego regionu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku szkolnym wsparcie w ramach obydwu projektów otrzyma w sumie 994 najzdolniejszych uczniów z Mazowsza – 476 ze szkół podstawowych i ogólnokształcących oraz 518 ze szkół zawodowych. Każdy z nich otrzyma miesięcznie około 500 zł (w zależności od programu). 35 tegorocznych stypendystów pochodzi z subregionu płockiego (lista szkół w załączniku). 

 

To już 11 edycja programów stypendialnych dla mazowieckiej młodzieży. Stypendia to dla uczniów często duży zastrzyk finansowy. Tym bardziej, że wsparcie mogą przeznaczyć zarówno na udział w różnego typu zajęciach, warsztatach, wycieczkach, kursach zawodowych czy konferencjach naukowych, ale także na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, fotograficznego czy książek itp. Warunkiem otrzymania pomocy są ponadprzeciętne wyniki w nauce, a wysoka średnia ocen czy też udział w olimpiadach i konkursach to tylko niektóre z kryteriów, jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o wsparcie.

 

Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka

Program ten skierowany jest do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz  liceów ogólnokształcących, zlokalizowanych na obszarze województwa mazowieckiego osiągających wysokie wyniki w nauce. Projekt ma na celu rozwijanie zdolności edukacyjnych i motywowanie do dalszej nauki. Wsparcie stypendialne w roku szkolnym 2019/2020 trafi do 476 uczniów, a całkowita kwota stypendium wynosi 4 900, 00 zł.

Całkowita wartość projektu: 2 682 260,00 zł.

Kwota dofinansowania Unii Europejskiej: 2 145 808,00 zł

 

Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych

To z kolei projekt, którego celem jest wzrost efektywności i skuteczności w zakresie kształcenia zawodowego tak, aby odpowiadało ono na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. W roku szkolnym 2019/2020 stypendium otrzyma 518 stypendystów w wysokości 5 077,00 zł.

Całkowita wartość projektu: 2 892 876,00 zł

Kwota dofinansowania Unii Europejskiej: 2 314 300,80 zł.

 

Do tej pory w ramach programów stypendialnych samorząd województwa mazowieckiego wsparł 8607 uczniów, a na stypendia przeznaczono ponad 41 mln zł.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 46 kB, Liczba pobrań: 160, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 532

powrót