Aktualności

W Otwocku leczą i edukują

2020.01.17 14:20 , aktualizacja: 2020.01.22 12:33

Autor: Małgorzata Dąbkowska, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • dziecko rysuje na kolorowym blacie Edukacja przyrodnicza w...
  • w pełni wyposażona sala szpitalna Sale szpitalne na Oddziale...
  • Przestrzeń do zajęć pozalekcyjnych Świetlica. Przestrzeń do...
  • przy stolikach na oddziale siedzą Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski i marszałek Adam Struzik Przewodniczący sejmiku...
  • sale lekcyjne Sale lekcyjne (fot. ZSO w...
  • Pokje przedszkolne z korlowymi mebalmi dla najmłodszych dzieci Przedszkole w szpitalu...
  • na ścianie wiszą prace wykonane przez pacjentów szpitala Prace pacjentów (fot. ZSO w...
  • Mikołaj obdarowuje pacjentów prezentami Mikołaj także zawitał na...
  • przedstawienie teatralne dla dzieci Teatrzyk zorganizowany dla...

Już od dwóch lat działa w Otwocku jeden z najnowocześniejszych oddziałów pulmonologicznych dla dzieci na Mazowszu. Został wybudowany i wyposażony niemal w całości przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

O otwarciu inwestycji pisaliśmy w artykule „Oddział chorób płuc i gruźlicy dla dzieci w Otwocku w nowej odsłonie”.

 

Najwyższe standardy opieki medycznej

Kadrę szpitala stanowi wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie pediatrii i pulmonologii. W placówce można przeprowadzić kompleksową diagnostykę dzieci w ramach NFZ. Atutem Centrum jest możliwość szybkiego skorzystania z usług medycznych.

Obiekt jest przestronny, nowoczesny i znakomicie wyposażony. Sale szpitalne oddziału są w pełni przystosowane do pobytu rodziców. Położenie kompleksu szpitalnego w otoczeniu sosnowego lasu daje możliwość wyciszenia i kontaktu z przyrodą. Spacery pod opieką personelu to dla wielu pacjentów, zwłaszcza tych pozostających w długotrwałej izolacji, ważny element dnia pozwalający na złagodzenie poczucia samotności.

 

Edukują i wspierają

W szpitalu działa również Zespół Szkół Ogólnokształcących, gdzie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą w terapeutycznej atmosferze kontynuować obowiązek szkolny i brać udział w lekcjach dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego wychowanka. Kadra pedagogiczna realizuje program szkoły macierzystej ucznia. Pomaga też podopiecznym w nadrobieniu zaległości, spowodowanych chorobą. Szkoła oferuje też zajęcia dla przedszkolaków oraz zapewnia opiekę wychowankom po lekcjach oraz podczas ferii i wakacji. Pacjenci mogą brać udział w różnych warsztatach- plastycznych, ceramicznych, muzycznych. pisarskich, informatycznych itp. Organizowane są również ciekawe wydarzenia i spotkania z interesującymi ludźmi. Gośćmi szkoły byli m.in. sokolnik, dogoterapeuta, podróżnik i przewodnik turystyczny, wizażystka i policjant. Wychowankowie mogą skorzystać z biblioteki szkolnej, oferującej ciekawy wybór literatury polskiej i światowej.

Działalność dydaktyczna i opiekuńcza szkoły stanowi wsparcie procesu leczenia z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczniów. Pracownicy placówki starają się, aby szkoła była miejscem w którym uczniowie mogą nie tylko zdobywać wiedzę i rozwijać pasje, ale również otrzymać wsparcie emocjonalne, tak potrzebne dzieciom i młodym ludziom, przebywającym wiele dni lub tygodni w szpitalu, często z dala od rodziny i przyjaciół.

                                                                        

Liczba wyświetleń: 291

powrót