Aktualności

Koła gospodyń – działają z energią i odwagą

2020.01.14 12:30 , aktualizacja: 2020.02.10 08:59

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

grupowe zdjęcie członków kół gospodyń w gminie Jakubów Przewodniczący kół odebrali...

Aktywnie działające koła gospodyń są motorem aktywności na terenach wiejskich. Pielęgnują zwyczaje, dbają o kulturę, odkrywają na nowo tradycyjne smaki i receptury. W gminie Jakubów (pow. miński) jest ich aż trzynaście. Działają prężnie i z odwagą. W weekend wspólnie świętowały urodziny.

 

Koła gospodyń wiejskich już od XIX w. są obecne na polskiej i mazowieckiej wsi. Dziś trudno wyobrazić sobie festyn, dożynki, uroczystości gminne czy powiatowe bez ich udziału. Bez kolorów, ludowego śpiewu i tańca, produktów tradycyjnych i regionalnych. Ale przede wszystkim bez autentyczności, pełnego zaangażowania i dbałości o tradycję.

 

– Cieszę się, że w mazowieckich kobietach jest tyle energii. Doceniam ich codzienną pracę i zaangażowanie w rozwój i promocję Mazowsza. Wierzę, że nic tego entuzjazmu do działania nie ostudzi. Na wsparcie samorządu koła mogą zawsze liczyć. I to w różnych formach – podkreśla członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

 

Ta energia do działania przejawia się w wielu aktywnościach. Członkinie kół kultywują i podtrzymują tradycje oraz zwyczaje ludowe, ale też wspierają rozwój przedsiębiorczości i integrują lokalną społeczność. Robią rzeczy pożyteczne dla miejsca, w którym żyją na co dzień.

 

Wójt gminy Jakubów Hanna Wocial zorganizowała wspólne spotkanie kół. Na uroczystości pojawiło się ponad 160 członków KGW, a także zaproszeni goście, w tym m.in. Maria Koc – senator RP, była radna województwa mazowieckiego, Pełnomocnik ds. Kół Gospodyń Wiejskich ARiMR w Mińsku Mazowieckim Karolina Wasilewska oraz przedstawiciele mazowieckich sołectw. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poznania się i dyskusji o wspólnych projektach.

 

Liczba wyświetleń: 378

powrót