Aktualności
Teatr Dramatyczny w Płocku ma już 45 lat
2020.01.13 11:05 , aktualizacja: 2020.02.07 11:19
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Teatr pozwala zrozumieć i przyswoić codzienne niepokoje i radości, a dzięki temu, że spaja różne rodzaje sztuk – muzykę, taniec, literaturę – pełni ważną funkcję w rozwoju osobowości człowieka. Płocki Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego już od 45 lat wzrusza, bawi i uczy. Podczas jubileuszowej gali marszałek Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Płocku może poszczycić się wieloma sukcesami. Podczas jubileuszu aktorzy w krótkim programie artystycznym przypomnieli najbardziej rozpoznawalne piosenki czy sceny ze spektakli, granych w teatrze na przestrzeni tych lat. Wyświetlono też film Piotra Bały pt. „45 lat teatru, czyli nic o nas bez nas”, który przedstawiał wspomnienia ludzi związanych z płocką sceną.
– Takie wydarzenia jak 45-lecie Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku uzmysławiają nam, jak bardzo sztuka i teatr łączy ludzi, bez względu na narodowość, język czy różnice kulturowe. Teatr jest otwarty na drugiego człowieka – istnieje i ma sens dzięki ludziom, którzy są jego odbiorcami. Jubileuszu nie moglibyśmy świętować bez ciężkiej pracy osób zaangażowanych w rozwój tego teatru. Gratuluję i życzę kolejnych lat sukcesów, twórczych inspiracji i zawsze pełnej widowni – mówił marszałek Adam Struzik, który podczas wydarzenia wręczył pracownikom placówki Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” za szczególne zasługi na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego oraz dyplomy uznania.
45 lat historii
Teatr Dramatyczny w Płocku mieści się przy Nowym Rynku 11, ale jeszcze 45 lat temu działał tam dom kultury. Teatr został powołany 30 marca 1974 r., zarządzeniem prezydenta miasta Płocka – Henryka Rybaka i naczelnika Powiatu Płockiego – Stanisława Tytera. Teatr Dramatyczny oficjalnie otwarto 12 stycznia 1975 r. uroczystą premierą „Krakowiaków i Górali” Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Jana Skotnickiego – pierwszego dyrektora i współzałożyciela placówki. Rodzicami chrzestnymi Teatru Płockiego zostało dwoje wybitnych aktorów – Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki.
Początkowo nazwa teatru brzmiała „Teatr Płocki – Ośrodek Kultury i Sztuki”. W 1977 r. placówkę podzielono na Teatr Dramatyczny i Płocki Dom Kultury. Imię Jerzego Szaniawskiego – dramaturga i pisarza żyjącego w latach 1886–1970 – nadano teatrowi w 1980 r. Od 1999 r. organem założycielskim teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Dziś Teatr mieści się w nowoczesnej, wyremontowanej siedzibie. Wystawia są tu od sześciu do ośmiu premier w sezonie. Repertuar to głownie polska i światowa klasyka oraz najwybitniejsze pozycje dramaturgii współczesnej. Teatr prowadzi również działalność edukacyjną. Po każdym spektaklu dla dzieci i młodzieży uczniowie mają możliwość uczestniczenia w lekcji teatralnej oraz zwiedzania kulis Teatru.
Liczba wyświetleń: 298
powrót