Aktualności

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli działa ponad dekadę

2020.01.13 09:40 , aktualizacja: 2020.01.13 11:27

Autor: Robert Utkowski (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Ewa Witkowska, zastępca kierownika Muzeum Gombrowicza we Wsoli i Tomasz Tyczyński podczas konferencji prasowej W konferencji...
  • Widok na budynki - wizualizacja W tym roku rozpoczną się...
  • Dwa parterowe budynki, przy których stoi samochód osobowy - wizualizacja Zakończenie inwestycji...
  • Wnętrze holu budynku - wizualizacja Muzeum otrzymało na ten cel...

W Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenia minionego roku, a także 10 lat działalności tej placówki. Przedstawione zostały również plany na najbliższy czas.

 

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Muzeum jest oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Placówka jest współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działa od 2009 r. W oficjalnym otwarciu placówki wzięła udział wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz. W trakcie ponad 10-letniej działalności muzeum zorganizowało 225 wydarzeń, w tym 48 spektakli i czytań aktorskich, 95 koncertów, 76 spotkań z pisarkami i pisarzami, artystami, wykładów i dyskusji literackich, 6 wystaw i prezentacji (np. przedmiotów Witolda Gombrowicza przekazanych przez Ritę Gombrowicz, listów Gombrowicza do Juana Carlosa Gomeza, rękopisu „Kronosa”). Zorganizowane zostały spotkania z pisarzami, dyskusje literackie. Muzeum organizowało lub inicjowało organizację wydarzeń we Wsoli, Radomiu, Warszawie, Paryżu, Vence.

 

Znamienici goście

W trakcie ponad 10-letniej działalności w muzeum we Wsoli gościli m.in.: pisarki i pisarze: Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Andrzej Stasiuk,  Zbigniew Kruszyński, Inga Iwasiów, Marcin Sendecki, Mariusz Wilk, Bronisław Świderski, Marek Bieńczyk, Łukasz Orbitowski, Dorota Masłowska oraz aktorzy m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Edyta Jungowska, Joanna Trzepiecińska, Krzysztof Globisz, Teresa Lipowska, Adam Ferency, Jan Nowicki, Anna Dereszowska, Mariusz Bonaszewski, Piotr Machalica, Jarosław Rabenda, Anna Seniuk, Sonia Bohosiewicz, Piotr Machalica, Maja Komorowska, Danuta Stenka, Wiktor Zborowski. W dyskusjach literackich i wykładach brali udział m.in.: Jerzy Sosnowski, Michał Rusinek, Rita Gombrowicz, prof. Roman Loth, Ksawery Jasieński, Miguel Grinberg, Jacek Wakar, Wojciech Majcherek, Klementyna Suchanow, Jarosław Klejnocki, Jorge Lavelli, Justyna Sobolewska, czy Jerzy Jarzębski.

Muzeum gościło także znamienitych artystów i muzyków. W gronie tym znaleźli się m.in.: Martyna Jakubowicz, Tomasz Radziwonowicz, Wojciech Karolak, Stanisław Soyka, Mirosław Czyżykiewicz, Magda Umer, Andrzej Poniedzielski, Gaba Kulka, Basia Stępniak Wilk, Grażyna Auguścik, Jacek Kleiff, Machina El Tango, Grażyna Łobaszewska, Royal String Quartet, Grzegorz Turnau, Filip Łobodzinski, Grażyna Auguścik, Pablopavo i Ludziki, Hanna Banaszak, Lech Janerka, Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski, Nahorny Trio i in. W 2011 r. Muzeum we Wsoli odwiedził prezydent RP Bronisław Komorowski, a w kwietniu 2015 r. gościł z rodziną Renaud Gombrowicz, wnuk Janusza Gombrowicza (brata Witolda). 

Ponadto placówka organizowała przeglądy adaptacji literatury oraz wydała dwie książki. We wrześniu 2017 r. w Vence we Francji otwarte zostało Espace Museal Gombrowicz. W Vence W. Gombrowicz spędził ostatnie lata życia.

 

Nagroda Gombrowicza po raz piąty

Muzeum od 2015 r. jest współorganizatorem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (przyznawana przez Gminę Miasta Radomia, za debiut prozatorski, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora napisana prozą artystyczną. I edycja rozstrzygnięta została w 2016 r. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja konkursu. Pierwsze zgłoszenia już wpływają. 

W związku z 50. rocznicą śmierci pisarza, rok 2019 był Rokiem Gombrowicza na Mazowszu. Muzeum przygotowało i przeprowadziło we Wsoli, w Radomiu, Warszawie, Vence i Paryżu 13 wydarzeń w tym: 14 koncertów, 6 spektakli i aktorskich czytań, 4 wystawy, 10 wykładów i spotkań poświęconych literaturze i sztuce (wzięło w nich udział łącznie 47 prelegentów z całego świata). Muzeum stale pozyskuje nowe artefakty związane z Witoldem Gombrowiczem. Prezentowana jest m.in. wanna z mieszkania Rity i Witolda Gombrowiczów z Vence a także nocnik, który W. Gombrowicz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi Adrianowi Russovichowi. Jednym z najnowszych, bardzo dla nas cennych nabytków jest pierwsze argentyńskie wydanie „Ferdydurke” z 1947 r. 

 

Plany na najbliższy rok

W tym roku rozpoczną się prace przy budowie dwóch budynków administracyjno-muzealnych (zakończenie inwestycji zaplanowane jest na 2021 r.). Muzeum otrzymało na ten cel dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w kwocie 3,1 mln zł. Obecnie kończy się przygotowywanie dokumentacji projektowej i uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Natomiast 19 stycznia o godz. 17.00 muzeum we Wsoli zaprasza na „Tangowe zderzenie sił”. Wystąpi Klaudiusz Baran & Con Affetto. Klaudiusz Baran to niekwestionowany mistrz akordeonu, wszechstronny artysta, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli, kompozytora, który określany jest mianem Króla Tanga. Po koncercie otwarta zostanie wystawa 22x11, przygotowana w związku z 11-leciem działalności muzeum. Wstęp wolny. Zaś 23 stycznia otwarta zostanie wystawa „GOMBROWICZ” w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To wystawa planszowa, na którą składają się interesująco zaaranżowane cytaty z dzieł W. Gombrowicza oraz fotografie przedstawiające pisarza. Autorem koncepcji plastycznej jest Adam Orlewicz. Autorką scenariusza jest Anna Spólna. Wystawa w BUW prezentowana będzie do końca marca 2020 r. Potem prezentowana będzie w Radomiu i innych miastach. Więcej informacji na temat najbliższych wydarzeń na stronie placówki.

 

W konferencji uczestniczyli: Ewa Witkowska, zastępca kierownika muzeum i Tomasz Tyczyński, kierownik tej placówki.

 

Liczba wyświetleń: 274

powrót