Aktualności

Z wizytą w subregionie radomskim

2020.01.09 13:20 , aktualizacja: 2020.02.07 10:37

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Fasada Muzeum w Czarnolesie. Widać charakterystyczne wysokie cztery kolumny tworzące trzy łukowate wejścia na werandę. Nad nimi jest napis po łacinie. Całość wieńczy trojkątny dach Muzeum Jana Kochanowskiego...
  • Marszałek ogląda gablotę, w której jest szkatułka Szydłowieckie muzeum kusi...
  • Marszałek stoi tyłem i unosi ręce, robiąc zdjęcie portretowi damy. W monitorze telefonu widać obraz, któremu marszałek robi zdjęcie Historia muzyki i sztuki -...

Placówki muzealne i kulturalne z subregionu radomskiego podlegające pod Samorząd Województwa Mazowieckiego mogą poszczycić się wieloma sukcesami – i inwestycyjnymi, i kulturalnymi. Odwiedzili je marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski, radny województwa Tomasz Śmietanka, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Paweł Cukrowski oraz dyrektor MZDW Zbigniew Ostrowski.

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – to tam z wizytą udali się przedstawiciele samorządu Mazowsza, by omówić funkcjonowanie i plany inwestycyjne tych placówek. 

– Wszystkie te miejsca łączy jedno – zmieniły się i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mamy w tym swój udział jako Samorząd Województwa Mazowieckiego. Każda z tych instytucji to dziś miejsce nowoczesne, tętniące życiem i przede wszystkim służące mieszkańcom naszego regionu – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Czarnolas z perspektywą rozwoju

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie obecnie podlega pod Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Istnieją jednak plany usamodzielnienia placówki. To bardzo korzystne posunięcie, które pozytywnie wpłynie na rozwój całej gminy Policzna. Omówiono też projekty inwestycyjne, które pozwolą na usprawnienie działalności czarnoleskiej placówki. Jednym z nich jest renowacja oficyny dworskiej. Funkcjonowaniu muzeum pomogłaby też poprawa infrastruktury drogowej, m.in. budowa ścieżek rowerowych, które łączyłyby muzeum z okolicznymi miejscowościami.

 

Szydłowiec kusi interaktywnymi wystawami

Odwiedzający Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu od niedawna mogą zwiedzać nową ekspozycję stałą "Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” , która została zrealizowana ze środków samorządu Mazowsza oraz objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa zlokalizowana jest w najstarszej, XV-wiecznej części Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, w trzech zabytkowych, bogato dekorowanych komnatach, w których do kwietnia ubiegłego roku mieściły się muzealne biura. Aranżacja  komnat na cele wystawiennicze możliwa była dzięki wcześniejszej przeprowadzce biur i gabinetów do nowej, administracyjnej siedziby muzeum przy ulicy Kąpielowej w Szydłowcu.

Trzy nowe przestrzenie wystawiennicze pozwoliły nie tylko na  wyeksponowanie instrumentów, ale również na udostępnienie zwiedzającym zamkowych komnat kryjących piękno detali architektonicznych. Uwagę zwracają też liczne multimedia: aplikacja „kompozytor”, panele merytoryczne i pobudzająca do gry wybrane instrumenty batuta, dzięki której można poczuć się przez chwilę jak dyrygent.  

 

Liczba wyświetleń: 245

powrót