Aktualności

Mazowiecka opowieść wigilijna w sierpeckim skansenie

2019.12.09 14:10 , aktualizacja: 2019.12.09 14:37

Autor: Justyna Cieszyńska, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Samorząd Mazowsza...
  • W uroczystości wzięli...
  • Marszałek Adam Struzik...

Wyjątkowa atmosfera radości i oczekiwania udzieliła się przybyłym 7 grudnia na uroczyste otwarcie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Niezwykła ekspozycja, prezentowana we wnętrzach dworów i 10 chłopskich zagród, pozwoliła wszystkim przenieść się do wsi mazowieckiej sprzed 100 lat, poznać dawne obrzędy, odczuć atmosferę dawnego świątecznego celebrowania. Niezwykły wieczór znalazł dopełnienie w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym, a zakończył się wigilijnym koncertem muzycznym.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji kulturalnych i oświatowych, lokalnych mediów. Samorząd Mazowsza reprezentował marszałek Adam Struzik, członek Rady Muzeum, oraz przewodnicząca Komisji  Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jadwiga Teresa Zakrzewska.

 

Wigilijna opowieść

 

Głównym motywem wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” jest bez wątpienia wieczór wigilijny. W wystroju skansenowych pomieszczeń widać charakterystyczne elementy związane ze świętami. To przystrojone ręcznie robionymi ozdobami choinki oraz tradycyjne snopy ze zbożem, ustawione w rogu lub przy ścianie. W jednej z izb zwiedzający ujrzeli także przedświąteczne przygotowania i prace wykonywane podczas Adwentu, jak łuskanie fasoli czy darcie pierza. W innej sali zgromadzono stroje, berła i korony dla Trzech Króli, a także instrumenty dla muzykantów, które przydają się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, podczas kolędowania. O zgromadzonych eksponatach i zwyczajach świątecznych opowiadali pracownicy muzeum.

 

Opłatkowe spotkanie

 

Muzealną tradycją stało się towarzyszące dorocznemu otwarciu wystawy spotkanie opłatkowe. Przy tegorocznym wigilijnym stole spotkali się pracownicy oraz przyjaciele sierpeckiego muzeum. Dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski dokonał podsumowania działalności placówki w mijającym roku, wypełnionym imprezami plenerowymi z rekordową frekwencją, działalnością edukacyjną i wydawniczą, a także nowymi inwestycjami. Marszałek Adam Struzik wysoko ocenił wkład mazowieckich muzeów w rozwój kultury Mazowsza, przedstawił najnowszą inwestycję, jaką jest zakup pałacu w Bieżuniu, omówił także wyzwania czekające samorząd w nadchodzącym roku. Wigilijne opłatkowe spotkanie stało się okazją do podziękowania wszystkim, którzy wspierają i w różny sposób angażują się w muzealne przedsięwzięcia. Świąteczne życzenia z błogosławieństwem złożyli ks. kan. Tomasz Kadziński – dziekan dekanatu sierpeckiego oraz ks. kan. Sławomir Zalewski – proboszcz sierpeckiej fary.

 

Koncert muzyczny „Święta, święta”

 

Tradycyjnie już, wyrazem podziękowania dyrekcji muzeum za rok wspólnej pracy był uroczysty koncert, w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference&SPA. Tym razem wieczór uświetniła niezwykle nastrojowa muzyczna opowieść „Święta, święta”, łącząca utwory świąteczne z całego świata i polskie tradycyjne kolędy z narracją wybitnej aktorki Teresy Lipowskiej. Na scenie wystąpili: Zosia Nowakowska – młoda wokalistka debiutująca u Janusza Józefowicza i współpracująca z Piotrem Rubikiem, Łukasz Gaj – śpiewak klasyczny, solista Opery Wrocławskiej i Marcin Jajkiewicz – wokalista jazzowy i rozrywkowy. Artystom towarzyszyła Orkiestra Kameralna Mazowieckiego Teatru Muzycznego, pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Koncert przyniósł niezapomniane emocje. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami.

 

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia sierpeckiego skansenu. Ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu” będzie otwarta do końca lutego 2020 r. Dodatkowo, dla grup zorganizowanych muzeum przygotowało specjalny program edukacyjny „Zima w skansenie”, który przybliża dawne tradycje i obrzędy. Jego elementem są przejazdy wozem konnym lub kuligi przy sprzyjającej śnieżnej aurze i świąteczne warsztaty.

Liczba wyświetleń: 224

powrót