Aktualności

Ekologia i prawa socjalne w Brukseli

2019.12.06 14:10 , aktualizacja: 2020.08.24 13:24

Autor: Aleksandra Prandota (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Marszałek Adam Struzik siedzi w ławie na sali obrad Marszałek Adam Struzik...
Uczestnicy debaty siedzą za stołem prezydialnym Przewodniczący EKR...

Marszałek Adam Struzik wziął udział w 137. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Było to ostatnie posiedzenie w bieżącej kadencji.

 

W wystąpieniu otwierającym posiedzenie, Przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz, zwracając się do uczestniczącego w obradach Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Davida Sassoli, podsumował stan Unii Europejskiej. Zauważył, że wbrew zeszłorocznym prognozom, fala populizmu nie zalała Europy. Unia Europejska jest nadal postrzegana pozytywnie przez większość Europejczyków. Gospodarka ma się lepiej, chociaż nie wszyscy na tym korzystają. Zaznaczył, że poważny niepokój budzą planowane cięcia w budżecie przewidzianym na politykę spójności w wysokości ponad 40 miliardów euro. Mniejszy budżet przełoży się na mniejsze wsparcie na remonty szkół, rozwój infrastruktury cyfrowej lub np. na prowadzenie projektów badawczych i tworzenie nowych miejsc pracy. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Komitetu Regionów wspólnie zwracają się do Państw Członkowskich o zwiększenie poziomu budżetu z 1% do 1,3% DNB.  Podczas posiedzenia silnie wybrzmiało stanowisko władz lokalnych i regionalnych: środki finansowe na politykę spójności muszą pozostać na tym samym poziomie. Jest to jedyna droga by nie dopuścić do historycznego błędu, który z pewnością niekorzystnie wpłynie na procesy integracji europejskiej.

Zanieczyszczający płaci

Europejski Zielony Ład został ogłoszony przez nowo wybraną przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen[1] i jest reakcją na niepokojące zmiany klimatyczne. Członkowie KR, w przyjętej na grudniowym posiedzeniu rezolucji,  przyznali, że ambitny Zielony Ład jest niezbędny, aby Europa stała się do 2050 r. pierwszym kontynentem neutralnym pod względem klimatu. Można to osiągnąć poprzez umiejscowienie zrównoważonego rozwoju w centrum procesu kształtowania się unijnych polityk. Członkowie KR wezwali KE m.in. do dokonania przeglądu celów UE zawartych w pakiecie dotyczącym czystej energii oraz postulują, aby na szczeblu unijnym wdrożono zasadę „zanieczyszczający płaci”.

Członkowie KR zaapelowali także o oparty na badaniach naukowych plan działania na rzecz wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym po 2020 r. Priorytetem zaś powinno stać się zapobieganie powstawaniu odpadów, w tym rozwiązanie problemu mikrodrobin plastiku. Postulowano także, aby zwiększyć promowanie zrównoważonego rolnictwa poprzez wzmocnienie pomocy finansowej na realizowanie dobrych praktyk przyjaznych dla środowiska i klimatu. Samorządowcy podkreślali potrzebę utworzenia funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej, jako nowego instrumentu finansowego ułatwiającego odejście od węgla na rzecz energetyki niskoemisyjnej. Zielony Ład ma być także sposobem, na tak potrzebne, uzyskanie dodatkowych (innych niż ze składek Państw Członkowskich) wpływów do budżetu UE.

Filar praw socjalnych Europy

W debacie z przedstawicielami społeczności lokalnych i regionalnych wziął udział także europejski komisarz do spraw pracy i praw socjalnych, Nicolas Schmit. Komisarz podkreślał konieczność inwestowania w kapitał ludzki i rozwijanie umiejętności obywatelek i obywateli UE, a także konieczność zapewnienia szerokiego dostępu do współczesnych technologii. Ponadto, zwrócił uwagę na potrzebę wyciągnięcia ręki w stronę młodych ludzi żyjących w biedzie, którzy obecnie nie posiadają perspektywy na znalezienie zatrudnienia. Parlament Europejski zatwierdził dodatkowe 30 mln euro na inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, co zwiększa szanse na wydobycie tych ludzi z sytuacji beznadziei. Zapewnił, że w rozpoczynającej się kadencji będzie dążył do ustanowienia europejskiej płacy minimalnej, która byłaby instrumentem służącym zapobieganiu wyludniania się niektórych regionów z powodu braku pracy. Tu z pomocą mogą przyjść także różne formy zatrudnienia za pośrednictwem platform internetowych. Samorządowcy zwrócili uwagę na to, że UE musi określić jasne zasady pracy za pośrednictwem cyfrowych platform. Należy zagwarantować prawa pracowników i zapewnić równe warunki konkurencji między działalnością gospodarczą prowadzoną w internecie oraz poza nim. Istniejące regulacje prawne należy pilnie zaktualizować i dostosować do istniejących nowych modeli biznesowych wynikających chociażby z digitalizacji, automatyzacji,  czy postępów w rozwoju sztucznej inteligencji. W wyniku interwencji członków KR, nowo wybrany Komisarz zapewnił o konieczności doprowadzenia do sytuacji, w której wszyscy pracownicy będą mieć równe prawa, a także ogłosił, że nadszedł czas by raz na zawsze skończyć z nierównym wynagradzaniem kobiet i mężczyzn za tę samą pracę. Zapewnił jednocześnie, że zostaną przyjęte konkretne rozwiązania prawne w tym temacie.

 

[1] w dokumencie pt. Unia, która mierzy wyżej. Mój program dla Europy

Liczba wyświetleń: 176

powrót