Aktualności
Teatr nowej generacji
2019.12.06 10:15 , aktualizacja: 2019.12.06 11:39
Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Takie teatry cechuje doskonała akustyka wnętrz, tam dźwięk gra razem za aktorem. I tak właśnie jest teraz w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, będącym samorządową jednostką kultury. Placówka ta przeszła kompleksową modernizację sprzętu elektryczno-akustycznego. Inwestycja została zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
– Otrzymaliśmy od samorządu województwa pokaźną kwotę pieniędzy na modernizację nagłośnienia i oświetlenia sceny. Inwestycja została skończona. Bardzo się cieszę, bo dzięki temu, z tego co mówili mi już koledzy z innych teatrów oraz koledzy dźwiękowcy, mamy sprzęt z górnej półki. Mam nadzieję, że będzie dobrze służył. Inwestycja przebiegła bez zakłóceń, bez żadnych problemów. Firma została wyłoniona oczywiście w przetargu. Mam nadzieję, że to, czego na tym pokazie posłuchamy, będzie dobrze służyło teatrowi, a przede wszystkim widzom – powiedział Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru, podkreślając znaczenie Samorządu Województwa Mazowieckiego dla rozwoju kultury na Mazowszu.
Dźwięk, który wprowadza w świat iluzji i magii
W oficjalnej prezentacji zamontowanego systemu akustycznego, połączonej ze szkoleniem z najnowszych technologii dźwięku, udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury, urzędów miast oraz agencji artystycznych z całego Mazowsza.
– Teatr to miejsce magiczne, to świątynia sztuki. Publiczność, która tutaj przychodzi spodziewa się zobaczyć rzeczy, które wstrząsną, które zafascynują, które pobudzą wyobraźnię – powiedział, i podkreśli, że dźwięk w rękach artystów jest pewnego rodzaju narzędziem twórczym, kreatywnym, także dla aktorów, którzy potrafią wprowadzić widza w całkowicie inny świat. Świat iluzji i magii – mówił Paweł Danikiewicz, z firmy Polsound, podczas prezentacji możliwości technicznych nowego sprzętu nagłośnieniowego teatru. – Dzisiejszy teatr ma dużo lepsze możliwości, niż teatry funkcjonujące wcześniej. Jesteśmy świadkami tak zwanego świata multimedialnego. Wszyscy mamy komórki, wszyscy mamy telewizory o fantastycznej jakości obrazu, o fantastycznej jakości dźwięku. Ludzie są przyzwyczajeni do tego, by przeżywać zupełnie inaczej przekazy multimedialne. Dlatego przychodząc do teatru, chcą być zaskoczeni.
Najnowsza technologia
Najważniejszym wyznacznikiem było to, żeby dźwięk był jak najwyższej jakości, dla każdego widza taki sam. Każdy z widzów na sali powinien słyszeć dźwięk z taką samą jakością, na takim samym poziomie i z taką samą barwą. Teatr wyposażony jest w system wieloformatowy. Na sali funkcjonuje nie tylko kanał lewy i prawy, ale i tzw. centralny. Sale widowiskowe mają rozbudowany system Surround, który w nowoczesnych instytucjach teatralnych jest bardzo wskazany. Obecnie cała przestrzeń sali teatralnej jest równo „ogrywana”, łącznie ze skrajnymi miejscami, np. balkony mają swoje, indywidualne dogłośnienia, aby i tam siedzący widzowie dostawali ten sam dźwięk, który jest realizowany dla większości widowni.
Zarówno na koncert rockowy, jak i orkiestry symfonicznej
Zainstalowany w płockim teatrze system jest bardzo szeroko rozbudowany i skomplikowany. Ale przez to pozwala spełnić oczekiwania najwybitniejszych twórców. Bardzo istotnym elementem sceny, który determinuje zastosowaną technologię, jest jej wielkość, zwłaszcza szerokość okna scenicznego. To jest jedna z większych scen na Mazowszu. Została wyposażona w czternastokanałowy system Surround. W teatrze grane są przede wszystkim przedstawienia, ale system nagłośnieniowy, który został zaprojektowany na potrzeby płockiej sceny, spełnia też wymagania pozwalające zrealizować na niej koncert rockowy, czy występ orkiestry symfonicznej.
Liczba wyświetleń: 184
powrót