Aktualności

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Stanisławowie

2019.12.05 08:05 , aktualizacja: 2019.12.05 16:34

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Justyna Pycka, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • (fot. Justyna Pycka)
  • Takie przedsięwzięcie jak...
  • Osoby z...
  • W wydarzeniu udział wzięło...

Po raz pierwszy w historii gminy Stanisławów (pow. miński) zorganizowano – przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Wzięła w nim udział członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zorganizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Chata” w remizie strażackiej w Rządzy. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz rządu i samorządu. Dyrektor GOPS Beata Wąsowska przybliżyła wszystkim zebranym ideę Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

 

Optymizm, wsparcie i determinacja

Choroba lub niepełnosprawność to jedna z głównych przyczyn bierności zawodowej. Z tego powodu pracy nie podejmuje co czwarta osoba. Z czego to wynika? Psycholodzy wskazują, że ważnym czynnikiem są przekonania osoby niepełnosprawnej na temat siebie, świata i niepełnosprawności. A te kształtują się i w dzieciństwie, i dorosłości. 

– Do nich należy m.in. to, co myślimy o swojej roli w życiu i naszych bliskich. Jak definiujemy sens życia, jak oceniamy niepełnosprawność, jaka nam się przydarzyła. Czy potrafimy prosić o pomoc, jak świat ocenia niepełnosprawnych i ich role w życiu rodziny i społeczeństwa, a także na ile oczekujemy od siebie bycia „supermenem”– pełnej wystarczalności i wiele innych – wyjaśnia psycholog Katarzyna Podolska-Skotak (wypowiedź dla pisma „Mazowsze serce Polski”).

Dodaje, że przekonania przeplatają się z wcześniejszymi doświadczeniami, jak i tzw. czynnikami osobowościowymi, czyli np. tym, na ile jesteśmy optymistami, elastyczni, jak radzimy sobie ze złością, bezsilnością, lękiem, ale też czy potrafimy być cierpliwi i wytrwali w dążeniu do celów.

– Podobne znaczenie ma również to, jakie do tej pory mieliśmy doświadczenia z radzeniem sobie z niepowodzeniami, zmianą planów – przekonuje ekspertka.

- Niepełnosprawni są ważną częścią społeczeństwa. W samym województwie mazowieckim ich liczbę szacuje się na niemal 600 tys. Należą oni do grupy, której ciągłe wsparcie, zwiększanie komfortu życia i dawanie nowych możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, jest potrzebne. Takie dni jak ten dzisiejszy, powinny być dla nas sygnałem, że nie możemy zamykać się na ich potrzeby. Jako samorząd wspieramy działania aktywizujące osoby niepełnosprawne, bo niepełnosprawność nie powinna kojarzyć się z samotnością. Wszyscy razem musimy chcieć pomagać i dostrzegać problemy tych osób. Niech dzisiejsze spotkanie sprzyja nie tylko integracji, ale także cementowaniu i kształtowaniu właściwych relacji społecznych – podkreślała Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa.

 

Bogaty program

Atrakcją były występy aktorów Teatru Dojrzałego oraz Kabaretu Pod Wyrwigroszem. Swoją działalność zaprezentowały też Środowiskowe Domy Samopomocy oraz Centrum Pomocy Rodzinie działające na terenie powiatu mińskiego. Poruszono tematy związane z problematyką funkcjonowania osób niepełnosprawnych, a osoby zainteresowane mogły skorzystać z konsultacji psychologicznej i prawnej.

 

Liczba wyświetleń: 277

powrót