Aktualności

Wsparcie dla strażaków z Wysokina i Kostrzyna

2019.11.08 12:50 , aktualizacja: 2019.11.08 13:40

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Podpisanie umów było okazją...
  • Otrzymana dotacja pozwoli...
  • Radni województwa...

Radni województwa zdecydowali o przekazaniu 150 tys. zł dla jednostek OSP Wysokin (pow. przysuski) i OSP Kostrzyn (pow. białobrzeski).

 

Samorząd województwa wesprze finansowo druhów z powiatu przysuskiego i białobrzeskiego. Środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu czy samochodów ratowniczych. Umowy w tej sprawie z beneficjentami podpisał wicemarszałek Rafał Rajkowski.

– Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Strażacka służba oznacza ciągłą gotowość niesienia pomocy innym, ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Cieszę się, że możemy dzisiaj przekazać fundusze, które pomogą strażakom z Wysokina i Kostrzyna jeszcze skuteczniej wypełniać ich misję – powiedział wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Ochotnicze Straże Pożarne z Wysokina i Kostrzyna

OSP w Wysokinie działa już od 66 lat. Po przebudowie w 1972 r. OSP Wysokin otrzymała swój pierwszy samochód gaśniczy, którym był pojazd marki „Żuk”. Obecnie na wyposażeniu jednostki są m.in. dwa STARY, z czego jeden należy do najstarszych samochodów pożarniczych w Polsce, ciągle biorących udział w działaniach ratowniczych. Auto ma ponad 51 lat. Mimo swojego wieku ciągle doskonale sprawuje się podczas pożarów lasów, gdzie dojazd niejednokrotnie jest bardzo utrudniony, a nowsze samochody nie dają sobie rady z trudnym terenem. Strażnica OSP wraz z centrum wiejskim po raz ostatni została przebudowana na przełomie 2012/2013 r. Głównym zadaniem stawianym strażakom z Wysokina jest walka z pożarami lasów w gminie Odrzywół, w której stanowią one około 30 proc. powierzchni obszaru gminy, ale również uczestniczenie w akcjach związanych z innymi miejscowymi zagrożeniami. Rocznie jednostka OSP Wysokin wyjeżdża kilkadziesiąt razy do różnego rodzaju zdarzeń, głównie do gaszenia pożarów. Obecnie OSP Wysokin jest jedną z trzech OSP na terenie gminy Odrzywół.

OSP Kostrzyn powstała w 1926 r. i jest jedną z czterech jednostek OSP w gminie Wyśmierzyce. Zrzesza 46 druhów. Bierze udział w zawodach gminnych i powiatowych, na których zdobywa nagrody i wyróżnienia.

 

 

Liczba wyświetleń: 249

powrót