Aktualności

Zacieśnianie relacji Polska–Ukraina–Białoruś

2019.10.30 12:50 , aktualizacja: 2019.11.26 07:50

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Goście, w ramach wzajemnej...
  • W konferencji udział wzięli...
  • Głos w sprawie korzyści...

Na konferencji w Białowieży (woj. podlaskie) zainaugurowano mikroprojekty realizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014–2020. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Wydarzenie było okazją, by zapoznać się z aktualnym stanem projektów, jak również wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami na nadchodzące lata.

 

Podsumowania i nowe możliwości

Omówiono obecny etap realizacji mikroprojektów, wyłonionych w drugim naborze. Przyjrzano się zwłaszcza, w jakim stopniu realizowane są ich cele, związane np. z zacieśnianiem relacji między Polską Wschodnią, a zachodnimi regionami Białorusi i Ukrainy. Rozmawiano także o wytycznych w obecnym okresie programowania oraz poczyniono pierwsze kroki przygotowujące do uruchomienia trzeciego naboru, który ma wystartować już w listopadzie.

– Współpraca transgraniczna naszych trzech narodów niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Mazowsze, jako jeden z uczestników programu, wszystkimi siłami wspiera skuteczną realizację założonych celów. Dzięki tej wyjątkowej współpracy nasz region zyskuje gospodarczo, kulturowo i turystycznie. Analogiczna sytuacja dotyczy zachodnich regionów Białorusi i Ukrainy. Ta specyficzna forma realizacji zadań pozwala rozwijać się tym regionom i zyskiwać w oczach naszych mieszkańców. Fakt, że założenia przyjęte ponad dekadę temu nadal są udoskonalane, tylko potwierdza, jak trafna była to decyzja. Mam nadzieję, że projekty, które zostaną wybrane w ramach nadchodzącego trzeciego naboru, jeszcze bardziej wpłyną na zacieśnianie naszych wzajemnych relacji – podkreślała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Beneficjenci i przybyli w ramach integracji goście mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych oraz w zajęciach grupowych, podzielonych według realizacji poszczególnych programów.

 

Co to jest PL-BU-UA 2014–2020?

Program Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina od 15 lat pozwala na realizowanie projektów, które rozwijają tereny położone na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Pierwsza edycja Programu odbyła się w latach 2004–2006. Wszystkie wspierane projekty mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy i Białorusi. Każde przedsięwzięcie finansowane przez program musi osiągać silny efekt transgraniczny, nie tylko poprzez partnerstwo zawarte między instytucjami z tych trzech krajów, ale przed wszystkim dzięki działaniom i ich pozytywnemu wpływowi na obszary przygraniczne.

 

Największy program transgraniczny

Pod względem budżetu, Program Polska-Białoruś-Ukraina jest największą inicjatywą transgraniczną na lądowych granicach Unii Europejskiej. Granty o łącznej wartości ponad 170 mln euro dofinansują projekty skoncentrowane na ochronie i promocji przygranicznego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zwiększeniu infrastrukturalnej dostępności regionów, poprawie infrastruktury, procedur i obsługi przejść granicznych, jak również na rozwoju służby zdrowia i usług socjalnych.

 

Liczba wyświetleń: 343

powrót