Aktualności

Z Komedą, Conradem i Gombrowiczem dookoła świata na „kanadyjskiej czerwonej kanapie”

2019.10.30 12:50 , aktualizacja: 2019.11.04 08:52

Autor: opr. Magdalena Denko (MIK), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Na portalu MIK relacja z...
  • Spośród 42 filmów z całego...
  • Dyrektor Mazowieckiego...
  • Leszek Żądło – polski...
  • Agata Lewandowski –...
  • Agata Lewandowski (EMIGRA),...
  • Młodzi dziennikarze ze...
  • Krzysztof Magowski – juror...
  • Martina Trepczyk (Austria),...
  • Julia Groszek – nagroda za...
  • Dr Małgorzata...
  • Paulina Masternak (Anglia)...
  • Nagrodę Złotej EMIGRY 2019...
  • Oliwia i Jerema Tonteri z...
  • Zespół Festiwalu EMIGRA (od...

Polski twórca na emigracji – to główny temat polskiej edycji 7. Festiwalu Filmowego EMIGRA 2019 w Warszawie 24–27 października. W tym roku współorganizatorem festiwalu był Mazowiecki Instytut Kultury. Dzięki temu EMIGRA stała się festiwalem interdyscyplinarnym, w którym pokazy filmowe połączone zostały ze spotkaniami literackimi i koncertami, tworząc wyjątkowe wydarzenia artystyczne. Przed nami jeszcze amerykańska edycja 7. EMIGRY 8–10 listopada w Chicago, a także niemiecka odsłona festiwalu 6–8 grudnia w Berlinie.

 

W siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury przy Elektoralnej 12, jak również w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20 i w Klubokawiarni Pożyteczna na Nowym Świecie 58, pokazane zostały 42 najnowsze produkcje filmowe o Polakach za granicą oraz realizowane przez Polaków tam mieszkających. EMIGRA to festiwal, który łączy Polaków w Polsce z Polakami za granicą, a od tego roku także integruje film i literaturę. Pokazy filmowe w Warszawie zostały bowiem wzbogacone spotkaniami literackimi i koncertami. Przykładem tego rodzaju eventu był blok pt. EMIGRA–KOMEDA, na który złożyły się: wystawa „Komeda – kalendarium życia”, koncert muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszka Żądło z Monachium, spotkanie z przybranym synem Krzysztofa Komedy – Tomaszem Lachem, oraz projekcja filmu Claudii Buthenhoff-Duffy „Komeda – muzyczne ścieżki życia”.

Więcej informacji o spotkaniach – na tej stronie.

 

7 nagród i 6 wyróżnień 7. Festiwalu EMIGRA 2019

 

Spośród 42 filmów z całego świata zakwalifikowanych do konkursu 7. festiwalu EMIGRA 2019 – międzynarodowe jury w składzie: Bożena Intrator (USA), dr Małgorzata Przedpełska-Bieniek, Liliana Komorowska (Kanada), Krzysztof Magowski, Janusz Dymek, Piotr Latałło (USA), Romuald Mieczkowski (Litwa) – przyznało 7 nagród i 6 wyróżnień. Jury podkreśliło, że po 7 latach EMIGRA osiągnęła swój cel: nastąpiła zmiana generacji twórców biorących udział w konkursie. W tym roku w większości byli to młodzi Polacy z zagranicy, którzy nie skończyli jeszcze 30. roku życia, a ich filmy są poszukiwaniem własnej tożsamości, która nieodłącznie wiąże się z odkrywaniem swoich polskich korzeni.

 

GRAND PRIX EMIGRY 2019 otrzymał prawie jednogłośnie film „Zaćmienia” w reżyserii Oliwii i Jerema Tonteri z Finlandii – za prostotę i klimat pokazania tego, o czym wszyscy mówią, a nikt nie umie opowiedzieć.

 

Złotą EMIGRĘ 2019 otrzymała Sol Janik z Argentyny za bardzo osobisty film ukazujący podróż do własnego wnętrza poprzez podróż do Polski – „I stało się pięknem”.

 

Srebrną EMIGRĘ 2019 za zdjęcia – za artystyczne wykorzystanie światła jako elementu dramaturgicznego w obrazie filmowym otrzymała Paulina Masternak z Anglii za film „Phantom” w reżyserii Sebastiana Królaka.

 

Srebrną EMIGRĘ 2019 za muzykę – za oryginalny pejzaż muzyczny filmu otrzymała Julia Groszek za film „Arabski sekret”.

 

Miedzianą EMIGRĘ 2019 otrzymała Monika Wilczyńska za reportaż historyczny „Moja dusza należy do Polski”, którego bohaterem jest cudzoziemiec bardziej kochający Polskę niż własny kraj

 

Nagrodę miedzianej EMIGRY 2019 – Women Power, za pokazanie siły kobiety poprzez magię obrazu otrzymała Martina Trepczyk z Austrii za film „My Womb”.

 

Nagrodę specjalną za wkład w porozumienie polsko-izraelskie otrzymał Jan Grzyb z TV Polonia za film „Izrael zaczął się w Polsce”.

 

Wyróżnienie za nowatorski, hybrydowy projekt filmowy „Red Couch Story” otrzymali Ela Kinowska i Piotr Sobierajski z Kanady.

 

Wyróżnienie za film o odradzającej się polskiej miejscowości na Ukrainie – „Pokucka Troja” otrzymał Mirosław Rowicki z Ukrainy wraz z prowadzonym przez niego Studiem Filmowym Lwów.

 

Wyróżnienie dla polskiej dziennikarski, która śledzi losy Polaków na całym świecie od Istambułu, przez Moskwę do Seattle, a szczególnie za film „Kobieta Skała” otrzymała Monika Meleń.

 

Wyróżnienie za ponadnarodową współpracę Polaków za granicą za teledyski „Gdyby zmysły prysły” i „Walc dla motyla” otrzymały Małgorzata Wojcieszyńska ze Słowacji i Magdalena Marszałkowska z Austrii.

 

Wyróżnienie za podróż wizualną w filmie „Podróż” otrzymała Mariola Wisniowska z Niemiec.

 

Wyróżnienie za film fotograficzny „Portret” otrzymała Olga Wasilewicz z Białorusi.

 

 

Więcej informacji – na stronie organizatora.

Liczba wyświetleń: 388

powrót