Aktualności

Pro Masovia dla Warszawskiego Szpitala dla Dzieci

2019.10.25 12:55 , aktualizacja: 2019.10.25 14:47

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Dyplom Pro Masovia z rąk...
Warszawski Szpital dla...

Warszawski  Szpital dla Dzieci, mieszczący się przy ul. Kopernika 43 w Warszawie, świętował swój 150. jubileusz powstania. Z tej okazji marszałek Adam Struzik uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym Pro Masovia, który wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

– Serdecznie gratuluję wspaniałego jubileuszu, dynamicznego rozwoju i osiągniętych sukcesów. Jestem pełna podziwu dla Państwa pracy – zarówno personelu medycznego, jak również pracowników administracji. Szpital dziecięcy to szczególne miejsce, gdzie, lecząc małych pacjentów, trzeba stworzyć bezpieczną, przyjazną i domową  atmosferę. Z całego serca życzę przede wszystkim zdrowia i sił w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz kolejnych lat owocnej pracy na rzecz ochrony ludzkiego życia i zdrowia młodego pokolenia  – zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Z kart historii

Warszawski Szpital dla Dzieci swoją działalność rozpoczął we wrześniu 1869 r., jako pierwszy szpital pediatryczny na ziemiach polskich. Środki finansowe na powstanie placówki przekazali warszawiacy – darczyńcy i filantropi. Placówka przetrwała zarówno I, jak i II wojnę światową, podczas której zmieniła się w szpital powstańczy.

 

Szpital z dzisiaj

Opiekę medyczną znajdują tutaj pacjenci od 1. miesiąca do 18. roku życia. Szpital nieustannie się rozwija, inwestując w nowoczesne sale operacyjne i pracownie diagnostyki komputerowej. Przy placówce działa przychodnia przyszpitalna, specjalistyczna przychodnia dla dzieci i młodzieży oraz dzienne ośrodki rehabilitacji z zakresu narządu ruchu i neurologii. W 2018 r. tylko na oddziale pediatrycznym hospitalizowanych było 2 220 małych pacjentów oraz wykonano 2 526 zabiegów operacyjnych.

 

Jubileuszowe wydarzenia

Podczas świętowania jubileuszu, który placówka obchodzi cały rok, nie zapomniano o pacjentach. Ku ich radości zorganizowano na oddziale chirurgii i ortopedii salę kinową w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Kino dla Dzieci. Szpital prowadził też okolicznościowe akcje krwiodawcze.

 

Liczba wyświetleń: 292

powrót