Aktualności

„Maria Szymanowska – maestra zapomniana” w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

2019.10.17 10:25 , aktualizacja: 2019.10.18 11:47

Autor: Paulina Rybczyńska (Muzeum Romantyzmu w Opinogórze), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

W koncercie wystąpiły: Anna...
Październikowy koncert...

Rok 2019 to nie tylko Rok Stanisława Moniuszki, ale i Rok Marii Szymanowskiej, polskiej pianistki i kompozytorki – prekursorki muzyki romantycznej w Europie. Dlatego październikowy koncert niedzielny w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze „Maria Szymanowska – maestra zapomniana” był wydarzeniem wyjątkowym.

 

Maria Szymanowska, z domu Wołowska herbu Bawół (1789–1831), była jedną z pierwszych kobiet - kompozytorek w historii kultury europejskiej. Koncertowała w wielu krajach Europy. Została nadworną pianistką w Rosji, gdzie prowadziła słynny salon odwiedzany przez przedstawicieli kosmopolitycznej elity stolicy Rosji. Były wśród nich najwybitniejsze postacie muzyki i literatury: m.in. Puszkin, Glinka, Karamzin, Mickiewicz, Piotr Wiaziemski, Iwan Kryłow, malarze Oleszkiewicz, Orłowski i Wańkowicz. Maria Szymanowska była także teściową Adama Mickiewicza.

 

Za nami

 

W koncercie „Maria Szymanowska – maestra zapomniana” wystąpiły: Anna Chmielińska – fortepian, Natalia Maciejewska – skrzypce, Justyna Straszyńska – wiolonczela oraz Marta Straszyńska – prowadzenie. Anna Chmielińska pochodzi z Ciechanowa, naukę gry rozpoczynała w PSM im. S. Moniuszki w Ciechanowie w klasie Tatiany Fedorczuk. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich wybitnych pedagogów, m.in. Wojciecha Świtały, Anny Malikovej, Fumiko Eguchiego, Andrzeja Jasińskiego, Janusza Olejniczaka. W 2018 r. rozpoczęła studia Master Music Performance w Zürcher Hochschule der Künste. Spotkanie o charakterze muzyczno-edukacyjnym poprowadziła Marta Straszyńska – prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, członkini zarządu głównego SPAM.

 

Przed nami

 

Koncerty niedzielne w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca. W repertuarze są przede wszystkim utwory z epoki romantyzmu, klasyczne utwory operowe i instrumentalne w kameralnej aranżacji, a także muzyka o miłości z towarzyszeniem poezji wieszcza Zygmunta Krasińskiego.

Kolejny koncert niedzielny odbędzie się 10 listopada br. o godzinie 15.00. Z uwagi na kończące się Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości, impreza będzie największym wydarzeniem muzycznym organizowanym w 2019 r. w Opinogórze.

Na scenie wystąpią: Orkiestra smyczkowa studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod batutą Jarosława Praszczałka, na fortepianie usłyszymy dr. Wojciecha Świętońskiego. W programie: Stanisław Moniuszko „Scherzo” z kwartetu smyczkowego d-moll, Światowa premiera II Kwintetu Fortepianowego Pawła Łukaszewskiego oraz II Koncert Fortepianowy F-moll Fryderyka Chopina.

Liczba wyświetleń: 191

powrót