Aktualności

Bądźmy razem, Rodacy!

2019.10.17 13:25 , aktualizacja: 2019.10.23 14:32
Autor: opr.WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Dwie witające si.ę dłonie w barwach narodowych Plakat promujący kongres

Jakie „razem” Polaków – wokół zasad, celów czy zagrożeń? – to hasło XIV Kongresu Obywatelskiego, na który zapraszamy 19 października br. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Hasło

Tegoroczne hasło odzwierciedla przekonanie, że Polska potrzebuje więcej „razem”. Tylko wspólnie możemy sprostać wyzwaniom przyszłości, związanym m.in. z edukacją, rewolucją cyfrową czy zmianami klimatycznymi. Wokół czego budować polskie „razem” i dlaczego jest nam dziś ono tak potrzebne? W jaki sposób i w jakich sferach tego dokonywać? Co może być najlepszym bodźcem do zjednoczenia Polaków? Czy – wbrew historycznym doświadczeniom – będziemy potrafili zbudować polskie „razem” nie tylko w obliczu zagrożenia?

 

Kto?

W tegorocznym Kongresie, podobnie jak w poprzednich latach, wezmą udział reprezentanci świata administracji publicznej i samorządowej, nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, jak również troszczący się o dobro Polski oraz polskiego społeczeństwa obywatele. Udział potwierdzili już m.in. doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz, europosłanka prof. Danuta Hübner, kulturoznawczyni prof. Barbara Fatyga z Uniwersytetu Warszawskiego i socjolog prof. Piotr Sztompka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Co?

Na temat „razem” na różnych płaszczyznach życia uczestnicy XIV Kongresu Obywatelskiego będą rozmawiali podczas dwóch sesji plenarnych oraz 10 sesji tematycznych. W tym roku szczególnie mocny akcent będzie położony na zagadnienia związane ze zmianami klimatu, którym poświęcono aż trzy sesje. Od sprostania temu wyzwaniu zależeć będzie już nie tylko jakość życia, ale również nasze zdrowie i sama kwestia przeżycia. Dwie sesje tematyczne zostaną też poświęcone tematowi obywatelskości – czym jest i jak budować kulturę obywatelską, a także w jaki sposób wdrażać demokrację partycypacyjną na szczeblu lokalnym i regionalnym. Tradycyjnie też nie zabraknie debat poświęconych edukacji, kulturze oraz rozwojowi proinnowacyjnemu.

 

W ramach tegorocznego Kongresu Obywatelskiego odbędą się też obchody 20-lecia samorządu regionalnego. W roku podwójnych wyborów oraz obchodów 30-lecia transformacji ustrojowej, rocznica ta przechodzi dość niezauważona, ale było to jedno z kluczowych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

 

Jak?

Wstęp na XIV Kongres Obywatelski jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja. Wszelkie informacje dotyczące Kongresu, jak również aktualny program znajdują się na stronie www.kongresobywatelski.pl.

Partnerzy XIV Kongresu Obywatelskiego to m. in.: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Związek Województw RP i Centrum Nauki Kopernik.

Liczba wyświetleń: 314

powrót