Aktualności

KM, WKD i Tor Modlin – patronami bezpiecznych dróg

2019.10.15 10:25 , aktualizacja: 2019.10.17 10:12

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Na scenie stoi pięć osób, dwie z nich trzymają statuetki. Przed sceną Statuetkę "Patron...
  • Dziewięć osób stoi obok siebie w rzędzie na scenie. W rękach trzymają wielkie papierowe torby z napisem Mazowsze, a pięć z nich pokazuje trzyma przed sobą dyplomy z wyróżnieniem Wyróżniono Wojewódzkie...
  • Na scenie stoi pięć osób. Mężczyzna z uśmiechem trzyma statuetkę, przed nim, poza sceną stoi fotograf z kamerą na ramieniu Statuetkę dla Kolei...
  • Statuetka Statuetka "Patron...

Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa oraz Warszawski Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy „Tor Modlin” – uhonorowane statuetką „Patron bezpiecznych dróg 2019” przez Fundację „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych OPP.

 

Tytuł i statuetkę „Patron Bezpiecznych Dróg 2019” wręczono podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego” organizowanej przez Fundację. W panelach odbywających się w ramach Konwentu wzięli udział zastępca dyrektora Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury UMWM w Warszawie Tomasz Lewandowski (panel Infrastruktura) oraz zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie Tomasz Matuszewski, który mówił na temat edukacji komunikacyjnej w szkołach ponadpodstawowych oraz wpływie liczby znaków drogowych na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

 

Za zasługi dla bezpieczeństwa drogowego

Podczas wydarzenia Samorząd Województwa Mazowieckiego odznaczył też dyplomami podmioty wyróżniające się w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego na Mazowszu. Wyróżniono w ten sposób Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Warszawie, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Siedlcach i Radomiu.

 

Zmniejszyć liczbę wypadków

Organizatorzy konferencji szukali rozwiązań zmniejszających liczbę i śmiertelność wypadków drogowych w Polsce. Skupili się m.in. na potrzebie stworzenia regulacji prawnych wzmacniających bezpieczeństwo drogowe oraz dyskutowali o konieczności poprawy działań prewencyjnych. Nacisk położyli też na lepszą współpracę międzysektorową w obszarze zapobiegania wypadkom drogowym.

 

Policyjne statystyki

Tymczasem oficjalne dane policji są alarmujące. Według BRD24.PL w pierwszym kwartale tego roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło o jedną piątą więcej ludzi niż rok wcześniej. Sprawia to, że pierwszy kwartał tego roku był najczarniejszy na drogach od lat. Poważnie wzrosła liczba zabitych pieszych. Z danych z policyjnego Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji SEWiK (z 6 maja br.) wynika, że w pierwszym kwartale 2019 r. było 5977 wypadków – o 105 więcej niż w I kwartale roku 2018. Wzrosła też liczba zabitych – 621 (o 94 więcej niż w ubiegłym roku), rannych zostało 7071 osób (o 127 więcej), a kolizji było 105 826 (o 2689 więcej). O ile wzrost wypadków rannych i kolizji jest nieznaczny, o tyle wzrost ofiar śmiertelnych w pierwszym kwartale tego roku jest poważny (o 18 proc.), a biorąc pod uwagę I kwartał 2017 (483 zabitych) – wzrost liczby ofiar śmiertelnych sięga 28,5 proc.

 

Samorządowe instytucje i samorząd województwa reprezentowali także: członek zarządu „Kolei Mazowieckich – KM” sp. z o.o. Dariusz Grajda, członek zarządu Koleje Mazowieckie KM sp. z o.o., dyrektor ds. handlowychTomasz Tretter, prezes Warszawskiego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin Rafał Zięba oraz dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Katarzyna Wieczorek.

 

Liczba wyświetleń: 380

powrót