Aktualności

Konwent marszałków o przyszłości regionów

2019.10.07 12:35 , aktualizacja: 2019.10.09 13:11

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pamiątkowe zdjęcie uczestników Przedstawiciele województw...
  • Janina Ewa Orzełowska podczas wystąpienia Podczas konwentu Mazowsze...
  • Widok na salę obrad Dyskusje były merytoryczne...
  • Człoek zarządu na sali obrad Janina Ewa Orzełowska...

Podczas drugiego warmińsko-mazurskiego posiedzenia Konwentu Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Dyskusje na szczeblu samorządowym

Do Ostródy, oprócz marszałków, przyjechali także przedstawiciele Komisji Europejskiej zajmujący się Regionalnymi Programami Operacyjnymi. W trakcie posiedzenia przypomniano, że poszczególne regiony przygotowują się do przyjęcia nowych strategii rozwoju. Podkreślano również znaczenie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej priorytetowości. Zaprezentowano także nowe zadania, jakie będą stały przed regionami, służące m. in. pogłębianiu wzajemnej współpracy.

 

Erich Unterwurzacher, przedstawiciel Komisji Europejskiej, twierdził, że Polsce nie grozi utrata środków. Jego zdaniem realizacja programów regionalnych i krajowych przebiega sprawnie. Zaznaczył, że aktualnie problemem są  innowacyjność i sprawność energetyczna, jednak dotyczy to wszystkich państw członkowskich.

 

W trakcie konwentu omawiano także działania, jakie trzeba podjąć, by poprawić jakość i warunki życia mieszkańców. Przesłanie to zawiera się w hasłach: Europa inteligentniejsza, bardziej zielona, lepiej połączona, bardziej społeczna i bliższa obywatelom – zarówno w miastach jak i na wsiach.

 

Mazowsze na dobrej drodze

Głos na posiedzeniu zabrała także członek zarządu  Janina Ewa Orzełowska.

 

­Jako Samorząd Województwa Mazowieckiego wspieramy zrównoważony rozwój całego naszego regionu. Dzięki środkom z funduszy unijnych mogliśmy uruchomić nasze autorskie programy wsparcia, dotyczące najbardziej zróżnicowanych tematów, takich jak edukacja, służba zdrowia, ekologia czy w końcu rolnictwo. Dążymy do tego, aby strategiczne cele dla Europy zostały wprowadzone na Mazowszu jak najszybciej. Jesteśmy na dobrej drodze, ponieważ liczba beneficjentów korzystających z naszego wsparcia jest coraz większa. Podnosimy także świadomość mieszkańców na temat ekologii i zdrowej żywności. Mazowsze jest jednym z najprężniej rozwijających się regionów w kraju i zrobimy wszystko, by tak pozostało – dzięki wsparciu z budżetu województwa oraz funduszy unijnych – podkreśliła.

Marszałkowie rozmawiali także o sieci dziedzictwa kulinarnego i rządowym programie „Czyste powietrze”.

Liczba wyświetleń: 152

powrót