Aktualności

Rusza budowa Ośrodka Radioterapii przy płockim szpitalu

2019.10.04 13:55 , aktualizacja: 2019.10.08 14:53

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pobierz: Marszałek Adam Struzik...
  • Pobierz: Jednym z sygnatariuszy Aktu...
  • Pobierz: Treść Aktu mówi o tym, że...

Placówka powstanie na terenie należącym do Samorządu Województwa Mazowieckiego, w sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową inwestycję wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

– Na ten moment czekało wiele osób. Mieszkańcy tej części Mazowsza będą mogli liczyć na dostęp do kompleksowego leczenia onkologicznego. Współcześnie wiele terapii odbywa się w tzw. systemie skojarzonym, gdzie pacjent poddawany jest chemioterapii, zabiegom chirurgicznym oraz radioterapii. I właśnie z takim procesem będziemy mieli do czynienia tu, w Płocku. Nowy ośrodek to dla pacjentów leczenie w jednym miejscu i co ważne w ramach NFZ – podkreśla marszałek Adam Struzik

Realizatorem przedsięwzięcia jest gdańskie Centrum Radioterapii i Usprawniania. Spółka jest częścią grupy NU-MED, która otworzyła podobne cztery ośrodki w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zamościu. Wszystkie leczą na podstawie kontraktu z NFZ.  

 

Dostęp do wszystkich metod radioterapii

Wartość inwestycji to blisko 80 mln zł. Budowa nie obciąży jednak budżetu szpitala wojewódzkiego, ponieważ koszt w całości poniesie inwestor. Ośrodek Radioterapii składać się będzie z pracowni brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażonej w trzy akceleratory liniowe czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Dzięki temu pacjenci w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. W ramach inwestycji powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych.

– Nowoczesny Ośrodek Radioterapii to szansa na bezzwłoczne podjęcie działań profilaktycznych, a potem na monitorowanie leczenia. Dzięki tej placówce znacznie skróci się czas oczekiwania na konsultację, zwłaszcza dla pacjentów z subregionu płockiego. Jestem pewien, że nowoczesny i komfortowo wyposażony obiekt poprawi jakość świadczeń zdrowotnych w tej części Mazowsza i sprawi, iż przebywający tu pacjenci będą szybko nabierać sił – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Leczenie w ramach NFZ

Zgodnie z harmonogramem budowa bunkrów, czyli pomieszczeń, w których zainstalowane zostaną akceleratory zakończy się w maju przyszłego roku. Z kolei budynek główny powstanie do listopada 2020 r. W międzyczasie prowadzone będą prace budowlane związane z budową dróg, chodników, parkingów i zagospodarowania terenu zielenią. Leczenie w płockim ośrodku będzie bezpłatne. Placówka w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym zapewni mieszkańcom Płocka i okolic dostęp do szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia onkologicznego obejmującego chirurgię onkologiczną, chemioterapię i radioterapię. Ośrodek będzie udzielał świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 305

powrót