Aktualności

Będzie nowy most na Wiśle

2019.10.03 10:30 , aktualizacja: 2019.10.03 15:16

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Rafał Rajkowski udziala wywiadu W Kozienicach wicemarszałek...
  • Grupowe zdjęcie pamiątkowe Wicemarszałek Rafał...
  • Spotkanie z samorządowcami Wicemarszałek Rafał...

W Kozienicach wicemarszałek Rafał Rajkowski rozmawiał z przedstawicielami samorządów lokalnych o planowanej budowie mostu na Wiśle łączącego gminy Kozienice i Maciejowice, a także o wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego dla tej inwestycji.

 

Most jest niezbędny

Szacunkowy koszt budowy przeprawy na Wiśle, która połączy powiaty garwoliński i kozienicki w pobliżu elektrowni Kozienice, to 650 mln zł. Obecnie połączenie między tymi powiatami zapewnia prom. Przed II wojną światową istniał tu most, ale został wysadzony przez polskich kawalerzystów podczas kampanii wrześniowej. Od tamtej pory przeprawa nie została odbudowana. Odcinek między  gminami Kozienice i Maciejowice to  obecnie jeden z najdłuższych na polskich rzekach, który nie ma przeprawy mostowej.  

Pomożemy!

Wicemarszałek Rafał Rajkowski zapewnił, że Samorząd Województwa Mazowieckiego wspomoże finansowo tę inwestycję. Warunkiem jest, dofinansowanie inwestycji przez rząd na poziomie 80 proc. W takim wariancie województwo mazowieckie mogłoby pokryć znaczną część kosztów spoczywających na samorządach.

– Wiemy, że mosty mają łączyć a nie dzielić. Połączenie w kierunku subregionu siedleckiego to dla nas  ważna rzecz i zdajemy sobie sprawę, że da wymierne efekty w postaci dobrej współpracy powiatów i subregionów nie tylko w zakresie infrastruktury, ale także rozwoju gospodarczego – podkreślił wicemarszałek Rafał  Rajkowski.

Liczba wyświetleń: 233

powrót