Aktualności

Powstaje aktualizacja strategii rozwoju województwa

2019.10.03 10:15 , aktualizacja: 2019.10.03 11:01

Autor: Jerzy Lipka-Wołoski, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Dyrektor Mazowieckiego...
  • - Chcemy przygotować jak...
  • Podczas konferencji był też...

Aktualizacja strategii jest potrzebna, bo od ubiegłego roku wprowadzono podział statystyczny województwa, który służy temu, by część słabiej rozwinięta mogła otrzymywać większe wsparcie unijne. Konieczne jest też uwzględnienie nowej polityki spójności na lata 2021–2027. W spotkaniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Zakres i harmonogram przedsięwzięcia przedstawiła podczas roboczej konferencji w Warszawie dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego dr Elżbieta Kozubek. Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego to najważniejszy dokument, który wyznacza cele i kierunki działań. Strategia jest też podstawą do przygotowania innych dokumentów i wskazuje obszary, do których powinny być kierowane główne środki finansowe. Aktualizacje strategii są ważne, bo uwzględniają zmiany, które dokonały się na Mazowszu – trzecia aktualizacja strategii z 2013 r. uwzględnia już czynnik społeczny – wysoki poziom życia mieszkańców województwa.

– Przed nami aktualizacja strategii województwa mazowieckiego z uwzględnieniem założeń nowej polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Najważniejszym punktem wyjścia do prac nad dokumentem jest nowy podział statystyczny Mazowsza. Rozmawiamy, konsultujemy, zbieramy opinie i spostrzeżenia m.in. samorządowców, społeczników. Chcemy przygotować jak najlepszy, optymalny dla całego regionu dokument – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Punktem wyjścia do szeroko zakrojonej, regionalnej dyskusji z udziałem radnych, ekspertów, aktywistów i społeczników jest przedstawiony podczas konferencji „Projekt Założeń aktualizacji Strategii rozwoju województwa mazowieckiego do 2030 r. Innowacyjne Mazowsze”. Najważniejsze przesłanki aktualizacji Strategii to nowy podział statystyczny województwa oraz nowa perspektywa finansowa UE i kształt polityki spójności na lata 2021–2027. Znaczenie mają także nowe uwarunkowania formalno-prawne dla tworzenia dokumentu, jakie powstały zarówno na poziomie europejskim, jak i na poziomie krajowym.

 

W drugiej części konferencji stan prac nad wprowadzeniem w roku 2020 Mazowieckiego Budżetu Obywatelskiego omówiła zastępca dyrektora Departamentu ds. Organizacyjnych UMWM Tamara Borkowska.

 

 

Liczba wyświetleń: 583

powrót