Aktualności

Sadownicy świętowali w Jasieńcu

2019.09.30 14:35 , aktualizacja: 2019.10.02 10:31

Autor: Szymon Woźniak, UG Jasieniec, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Kolorowe kosze z owocami i kwiatami, na pierwszym planie widać wielką dynię, kwiaty słonecznika, winogrona. Każde sołectwo z gminy...
  • Na zdjęciu widać obok siebie marszałka Adama Struzika, przewodniczącego Leszka Przybytniaka i wójt gminy Jasieniec Martę Cytryńską Marszałek Adam Struzik,...
  • Soisko z lokalnymi potrawami z owoców Festiwal w Jasieńcu to...
  • Nie mogło zabraknąć...

Festiwal Owoców w Jasieńcu (pow. grójecki) jest ukoronowaniem pracy sadowników i pszczelarzy. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli marszałek Adam Struzik oraz przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak.

 

Festiwal Owoców w Jasieńcu zorganizował Związek Sadowników RP, powiat grójecki i gmina Jasieniec. To okazja do promocji sadownictwa, produktów lokalnych, sztuki ludowej, rzemiosła, a także regionalnego potencjału ludzkiego. Dziedziniec jasienieckiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa, wypełniony był m.in. stoiskami z pysznymi regionalnymi potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich z Gośniewic i Boglewic, florystycznymi kompozycjami, rękodziełem ludowym.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. dziękczynna w kościele pw. św. Rocha w Jasieńcu. Odprawił ją ks. Andrzej Piekarczyk – dziekan dekanatu grójeckiego. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa, patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Gości oficjalnie powitał marszałek Adam Struzik.

– Dzisiejsze spotkanie to dla sadowników okazja, by podziękować Panu Bogu za plony, dla nas zaś to najlepsza sposobność, by podziękować sadownikom, rolnikom i pszczelarzom za ich ciężką pracę, dzięki której możemy korzystać z darów ziemi – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Regionalnie i zdrowo

W czasie imprezy nie zabrakło degustacji pysznych owoców oraz wyciskanych z nich świeżych, orzeźwiających soków. Można było skosztować lokalnych potraw, w tym wędlin, pieczywa, różnego rodzaju dań na gorąco czy też ciast. Duże zainteresowanie wzbudziło też efektowne stanowisko promocyjno-informacyjne Związku Sadowników RP.

– Szczycimy się nie tylko piękną, bogatą historią, ale przede wszystkim pozostajemy wierni ideałom naszych przodków-patriotów, którzy od wieków dziękowali Panu Bogu za owocne plony. Dzisiejsze święto to nasz powrót do korzeni, do najlepszych, najbardziej chlubnych tradycji – podkreśliła w swym przemówieniu wójt Marta Cytryńska.

 

W programie festiwalu znalazły się także: występ uczniów zespołu szkół w Jasieńcu, ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy kosz owoców oraz pokaz tańca młodzieżowego zespołu ludowego.

 

Liczba wyświetleń: 563

powrót