Aktualności

Powrót do przeszłości w Korczewie

2019.09.30 12:05 , aktualizacja: 2019.09.30 13:30

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego pozuje dio zdjęcia siedz ąc w starodawnym aucie Członek zarządu województwa...
  • zespół folklorystyczny w tradycyjnych strojach wykonuje pieśni regionu Tradycyjne pieśni i stroje...
  • na stole stoją wyroby z gliny Ręcznie wykonane tradycyjne...
  • wystawa zabytkowych aut Dużym zainteresowaniem...

Klimat dwudziestolecia międzywojennego można było poczuć w minioną niedzielę w Pałacu w Korczewie (pow. siedlecki). W trzeciej edycji wyjątkowych spotkań z historią, zorganizowanych pod hasłem „Magia lat 20.”, udział wzięła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Inicjatywa na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń na kulturalnej mapie Mazowsza i gminy Korczew. Powstała z inicjatywy właścicielki pałacu w Korczewie, Beaty Ostrowskiej-Harris, córki przedwojennych włodarzy majątku korczewskiego. Dzięki jej pomysłowi, zarówno okoliczni mieszkańcy jak i wszyscy Mazowszanie, mają możliwość przyjrzeć się temu, jak wyglądało życie w Polsce międzywojennej.

 

– Korczew umacnia swoją miejsce na kulturalnej mapie Mazowsza. Konferencje, wystawy i cykliczna impreza przybliżająca czasy dwudziestolecia międzywojennego – tak ważnego, ale i burzliwego dla wielu pokoleń Polaków – sprawiają, że możemy choć przez chwilę poczuć klimat tych wspaniałych lat. Korczew jest miejscem, które przybliża mieszkańcom historię całego Mazowsza. Razem korzystamy z uroków tego miejsca – podkreśliła Janina Ewa Orzełowska.

 

Atrakcje dla każdego

Każdy, kto przybył do Korczewa w minioną niedzielę mógł spędzić czas na rozmowach o dwudziestoleciu międzywojennym, ale też posmakować tradycyjnej kuchni, posłuchać przebojów lat 20. w wykonaniu Magdaleny Uziębło, skrzypaczki Joanny Krzyśków oraz zespołu „Chłopcy z Bandu”. Koneserzy dawnej mody lub pojazdów też znaleźli coś dla siebie. Dzięki wsparciu Automobilklubu Polska zorganizowana została wystawa zabytkowych aut, które wzięły udział w próbach sprawnościowych. Dodatkowo zebrani goście mogli podziwiać staropolskie suknie ślubne oraz męskie kontusze, w jakich państwo młodzi stawali przed ołtarzem w latach 20. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz ubrań z okresu międzywojennego. Na straganach można było skosztować regionalnych produktów, smakiem przybliżających tradycję międzywojenną. Smakosze mogli spróbować owoców z tegorocznych zbiorów czy też ryb złowionych w pobliskich stawach. Na zwiedzających czekało także kino plenerowe, bezpłatne zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, animacje lat 20. oraz występy artystyczne.

­­

Liczba wyświetleń: 345

powrót