Aktualności
Bądź serdeczny!
2019.09.12 13:45 , aktualizacja: 2020.05.18 10:06
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Na uczestników będzie...
- Dla dzieci przygotowano...
- Na pikniku każdy znajdzie...
- Najmłodszym uczestnikom z...
- Piknik to zabawa dla...
Na Mazowszu można się dobrze bawić nie tylko w wakacje! Samorząd Województwa Mazowieckiego organizuje pikniki rodzinne, na których nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży, regionalnych zwyczajów oraz dobrej zabawy. W swoje progi zapraszają także instytucje kultury, które na najbliższe tygodnie przygotowały bogaty program wystaw i wydarzeń.
Początek wydarzenia zaplanowano w sobotę, 14 września o godz. 13.00 na skwerze Tadeusza Kościuszki w Siedlcach.
– Spotkajmy się 14 września w Siedlcach na pikniku rodzinnym „Serdeczne Mazowsze”. To doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze, ale także lepszego poznania naszego regionu – zaprasza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Jakie atrakcje czekają na uczestników pikniku? Rodziny będą mogły wspólnie skorzystać z gigantycznych gier plenerowych, np. gigabierek czy jengi. Najmłodszym uczestnikom z pewnością przypadną do gustu zabawy z animatorami, takie jak robienie wielkich baniek mydlanych czy malowanie buziek. Zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników mazowieckie instytucje kultury przygotowały quizy i konkursy. Dzięki nim wszyscy będą nie tylko dobrze się bawić, ale też lepiej poznają region. Na uczestników będzie czekać także strefa wypoczynku oraz strefa gastronomiczna z food truckami i saturatorem. Dzień zakończy się pokazem filmu pt. „Dzień Czekolady” w kinie plenerowym o godz. 19.00. Ze wszystkich atrakcji będzie można korzystać do godz. 20.00.
– Na pikniku oprócz gier i zabaw nie zabraknie regionalnej kultury. Będzie można przekonać się, jak wiele Mazowsze ma do zaoferowania na polu sztuki i turystyki, także poza wakacjami – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Ponadto OSP Nowe Opole na pikniku pokaże swój samochód strażacki. Strażacy przeprowadzą warsztaty o swojej pracy i sprzęcie oraz instruktaż z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Studenci pielęgniarstwa Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej będą mierzyć ciśnienie krwi i tętno oraz poziom cukru.
Z kolei MEDITRANS Siedlce zadba o bezpieczeństwo uczestników pikniku. Jego pracownicy będą także prowadzić pomiary glikometrii. Fundacja Mazowiecka Micha Szlachecka zaprosi na pokazy kulinarne, a fundacja Ogarnij Emocje przygotuje warsztaty rękodzielnicze (filcowanie). Przewodnicy Siedleccy zorganizują dwa spacery z przewodnikiem po okolicznych atrakcjach turystycznych. Po mieście oprowadzać będzie księżna Aleksandra z Czartoryskich Ogińska. Każdy spacer potrwa ok. 45 minut.
Wydarzenie w Siedlcach to drugi piknik z cyklu „Serdeczne Mazowsze”. Pierwszy miał miejsce w Radomiu, następne odbędą się w Płocku (21 września), Ciechanowie (22 września) i Ostrołęce (28 września).
Jesień w siedleckich instytucjach kultury
Piknik „Serdeczne Mazowsze” to tylko jedna z wielu propozycji, jakie czekają na mieszkańców Mazowsza tej jesieni. Szeroką gamę wydarzeń kulturalnych oferują bowiem siedleckie instytucje kultury.
Nietuzinkową propozycję ma Muzeum Regionalne w Siedlcach. To 5. edycja prezentacji teatrów obrzędowych i gawędziarzy „W Dawnej Izbie”. W konkursie mogą wziąć udział zespoły ludowe które przygotują widowiska teatralne trwające ok. 30 minut, a także wiejscy gawędziarze, którzy wygłoszą pięciominutowe wystąpienia. W tym roku tematem widowisk i gawęd będą mieszkańcy wsi, którzy nie założyli rodziny, czyli tzw. starzy kawalerowie i stare panny. Z pewnością nie zabraknie przypomnienia dawnych tradycji, wierzeń i życiowych historii związanych z tym nieczęsto spotykanym obecnie zjawiskiem.
Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 5 października i zachęcają do konsultacji swoich scenariuszy. Dla najlepszych zespołów i gawędziarzy przewidziano nagrody pieniężne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Muzeum Regionalnego http://www.muzeumsiedlce.art.pl i pod numerem tel. 25 632 74 70. Finał konkursu zaplanowano na 20 października o godz. 15.00
Również w Muzeum Regionalnym na 20 września (piątek) o godz. 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy prac Barbary Rękawek, która od wielu lat mieszka i tworzy w Siedlcach. Ekspozycja pt. „Malarstwo – życie moje” składa się z kilkudziesięciu obrazów z różnych okresów twórczości artystki. Wszystkie prace utrzymane są w ciepłych barwach. Poza tym, charakteryzują się czytelnym ruchem pędzla i wyrazistą fakturą. Barbara Rękawek poprzez wyraźną żywiołowość i mocny koloryt wprowadza odbiorców swojej sztuki w świat inspirowany pejzażami z rodzinnego Miastkowa. Wystawę można oglądać do 27 października.
Z kolei do 6 października można oglądać wystawę prac Kazimierza Szwainowskiego – artysty grafika, który w swojej twórczości dużo uwagi poświęcił architekturze i pejzażom Mazowsza, w tym także Siedlcom, gdzie spędził ostatnie dwadzieścia lat życia. W zbiorach Muzeum Regionalnego znajdują się drzeworyty i linoryty ukazujące zabytki Siedlec, obiekty sakralne, stare zaułki czy okazy przyrody w siedleckim parku.
W ramach akcji „60+ KULTURA” w każdą niedzielę na wszystkie ekspozycje Muzeum Regionalnego seniorzy wchodzą za darmo.
Na Mazowszu jest wiele miejsc, które kryją w sobie ciekawą historię. Liw, położony zaledwie 70 kilometrów od Warszawy, to jedno z nich. Znany jest nie tylko z pięknych nadrzecznych krajobrazów, ale także tylko z muzeum i zamku. XV-wieczne ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich znajdują się na granicy Podlasia i Mazowsza, na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie dla zwiedzających udostępniono sale w odrestaurowanym dworze, a także wieżę bramną. Na Zamku w Liwie znajduje się również zbrojownia, która prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera broń palną, białą – w tym duży zbiór bagnetów z 20 krajów – drzewcową, mundury, zbroje i hełmy. Wystawie broni towarzyszy kolekcja malarstwa i grafiki: dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków czy Tadeusza Ajdukiewicza. Więcej informacji na temat aktualnej oferty muzeum można znaleźć na stronie internetowej http://liw-zamek.pl/.
Liczba wyświetleń: 429
powrót