Aktualności

Innowacyjny robot chirurgiczny będzie operował w Siedlcach

2019.09.12 13:15 , aktualizacja: 2019.09.19 13:51

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

 • Członkinie zarządu Elżbieta...
 • Członek zarządu województwa...
 • Członek zarządu województwa...
 • Członek zarządu Elżbieta...
 • Zastępca ordynatora...
 • Prezes zarządu...
 • Członek rady nadzorczej...

Dobra wiadomość dla mieszkańców subregionu siedleckiego. Samorząd województwa przekaże aż 9,8 mln zł na zakup innowacyjnego robota chirurgicznego. Sprzęt trafi do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach jeszcze w tym roku. Szybszy powrót do zdrowia, mniej powikłań i duża precyzja podczas zabiegów operacyjnych – to tylko niektóre zalety nowego sprzętu.

 

Będzie to trzeci robot tego typu na Mazowszu, ale jednocześnie pierwszy w publicznej placówce zdrowia! Robot chirurgiczny będzie wykorzystywany na oddziałach urologicznym i ginekologicznym siedleckiego szpitala. Zgodnie z planem trafi tu już w listopadzie.

 

– Robot to przede wszystkim nowa jakość leczenia. Nie tylko usprawnieni pracę lekarzy i stworzy im większe możliwości podczas przeprowadzanych operacji, ale przede wszystkim wpłynie na zdrowie i większy komfort pacjentów – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Operacja robotyczna to laparoskopia bez ograniczeń anatomicznych. Wykorzystanie specyficznych i bardzo unikalnych technologii pozwala na operowanie pod dowolnym kątem, u każdego chorego, z dowolną swobodą. Roboty chirurgiczne charakteryzują się wyjątkową precyzją i małą inwazyjnością zabiegów. To z kolei przekłada się na wysoką efektywność operacji i znaczne ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych. Maszyna nie operuje sama i nie zastępuje lekarza, ale precyzja zabiegu jaką zapewnia, jest wielokrotnie większa niż w zabiegach otwartych czy laparoskopowych.

 

– Jestem dumna, że nasz siedlecki szpital wzbogaci się o tak innowacyjny sprzęt. To nie jest tani zakup, ale zależy nam na tym, aby mieszkańcy Mazowsza mieli dostęp do leczenia na światowym poziomie i mogli na miejscu, bez wybierania się w daleką podróż, korzystać z najnowszych rozwiązań, jakie oferuje medycyna – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.  

 

Robot medyczny składa się z ramion zaopatrzonych w narzędzia chirurgiczne i kamerę endoskopową, które wprowadza się do ciała pacjenta. Narzędzia robota wykonują ruchy przypominające ruchy ludzkiego nadgarstka. Operator steruje ramionami robota za pomocą konsoli, a system eliminuje ewentualne drgania i przekazuje lekarzowi informację zwrotną.

 

– Trzeba powiedzieć jasno – robot nie pracuje sam. Kluczową role pełni operator. System wsparcia robotycznego dla chirurgii to telemanipulator, za pomocą którego operator wykonuje skomplikowane procedury operacyjne. Należy podkreślić, że przede wszystkim liczy się wiedza i doświadczenie operatora, który steruje maszyną – zaznacza dr Piotr Kania, zastępca ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

 

Ramiona robota trafiają bezbłędnie nawet w najmniejsze pole operacyjne, minimalizując jednocześnie ingerencję w organizmie. Przy takiej operacji potrzeba mniej krwi oraz leków przeciwbólowych, co wpływa na zmniejszenie bólu okołooperacyjnego, a w efekcie prowadzi do szybszej rekonwalescencji. Po operacji wykonanej za pomocą robota, pacjenci przebywają w szpitalu krócej, nie mają dużych cięć (ran), dzięki czemu szybciej wracają do zdrowia i są obarczeni mniejszym ryzykiem powikłań.

 

Robot chirurgiczny to innowacyjne urządzenie stosowane w wielu dziedzinach medycyny. Wśród operacji chirurgicznych wykonywanych z pomocą robota możemy wymienić m.in. resekcje endometriozy, leczenie chorób pęcherzyka żółciowego, achalazji przełyku, otyłości, wycięcie guza nowotworowego podczas operacji ginekologicznych lub też histerektomię – usunięcie macicy. W dziedzinie urologii jest stosowany miedzy innymi w zabiegach prostatektomii – wycięcia gruczołu krokowego, cystektomii – wycięcia pęcherza moczowego, nefrektomii, czyli usunięcia nerek czy usuwania torbieli z nerek.

 

– Dla szpitala niezwykle istotne jest zapewnienie najwyższej jakości świadczonych usług oraz ich szeroka dostępność. Wyposażenie szpitala w tak wysokiej klasy sprzęt medyczny jak ten innowacyjny robot podniesie konkurencyjność spółki w zasięgu regionalnym oraz krajowym – mówi Marcin Kulicki prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

 

Więcej inwestycji w subregionie siedleckim

 

Zakup robota chirurgicznego dla Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach to tylko jedna z tegorocznych inwestycji, realizowanych w subregionie siedleckim dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. W roku 2019 samorząd województwa już przekazał:

 • 13,4 mln zł na zakup sprzętu i specjalistycznej aparatury medycznej do Siedleckiego Ośrodka Onkologii, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie jednostek takich jak: oddziały leczenia stacjonarnego, Ośrodek Chemioterapii Dziennej, Pracownia Leków Cytostatycznych, Przychodnia Onkologiczna z 13 poradniami specjalistycznymi, Zakład Radioterapii czy Zakład Medycyny Nuklearnej. (Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2017–2019 w ramach RPO WM 2014–2020 wynosi ponad 54,9 mln zł, z czego w sumie ponad 13,4 mln zł to środki samorządu województwa mazowieckiego);

 • 3,5 mln zł na rozbudowę, modernizację wraz z zakupem wyposażenia Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej oraz Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. (Całkowita wartość projektu realizowanego w ramach RPO WM wynosi ponad 10,9 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł to środki samorządu województwa mazowieckiego);

 • 7 mln zł na przebudowę terenu szpitalnego obejmującego infrastrukturę techniczną, małą architekturę oraz tereny zielone jako miejsce biernej i czynnej hortiterapii z wykorzystaniem do rehabilitacji leczniczej dzieci i dorosłych. (Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2019–2020 w ramach RPO WM 2014–2020 wynosi blisko 13 mln zł, z czego w sumie 7 mln zł to środki z budżetu samorządu województwa mazowieckiego);

 • 2,8 mln zł na transgraniczną współpracę regionalnych szpitali w Siedlcach i Mińsku na rzecz zdrowia matki i dziecka, w ramach której przewidziane są m.in. prace budowlane oraz zakup i montaż pierwszego wyposażenia i wyposażenia specjalistycznego. (Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2019–2020 w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014–2020 wynosi ponad 7,9 mln zł, z czego w sumie ponad 2,8 mln zł to środki z budżetu samorządu województwa mazowieckiego);

 • 3,4 mln zł na modernizację budynku głównego szpitala w Rudce.

 

Podczas ostatniej, wrześniowej sesji sejmiku, radni zdecydowali o przyznaniu dodatkowych środków z budżetu Mazowsza dla subregionu siedleckiego. Radni przyznali blisko 30 tys. zł Szpitalowi Mazowieckiemu w Garwolinie na modernizację pomieszczeń przeznaczonych na archiwum zakładowe (projekt), 77 tys. zł dla Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie na budowę kładki pieszej łączącej Przygródek z wieżą bramną, a także 100 tys. zł na modernizację pomieszczeń w MSCDN w Siedlcach.

Liczba wyświetleń: 666

powrót