Aktualności

Chleb pachnący tradycją

2019.09.02 12:45 , aktualizacja: 2019.09.02 13:51

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • bochny chleba leżą na drewanianym wozie Chleb wypieczony przez...
  • amfiteatr w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu wypełniony luźdzmi, trwa msza w intencji piekarzy W radomskim Święcie Chleba...
  • przy mównicy stoi dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu Ilona Jaroszek Uczestników wydarzenia...
  • msza święta pod przewodnictwem kanclerza kurii diecezjalnej ks. prał. Edward Poniewierski Mszę świętą w intencji...
  • Muzeum Wsi Radomskiej, skansenowskie pole, chałupa kryta strzechą Podczas Święta Chleba nie...
  • wieniec dożynkowy trzymają członkinie zespołu  „Bartodziejaki” Najpiękniejszy wieniec...
  • Zespół Śpiewaczy „Raz na ludowo” w tradycyjnych strojach, obok wieniecc dożynkowy Wieniec dożynkowy...
  • na pierwszym planie wieniec dożynkowy przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” Koło Gospodyń Wiejskich...
  • na scenie podczas występu  Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera Na scenie wystąpił m.in....

Tłumy radomian i wielu gości z różnych części Polski, a nawet krajów wzięło udział w XXI Święcie Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej. Głównym bohaterem był pachnący chleb z radomskich piekarni. Poza najlepszym pieczywem można było spróbować potraw kuchni regionalnej, wziąć udział w licznych konkursach czy też potańczyć w rytm muzyki ludowej.

 

– Święto Chleba idealnie wpisało się w charakter miasta Radomia i całego regionu. Jest to wspaniała impreza plenerowa dla całych rodzin – o czym świadczą zgromadzone tłumy, blisko 15 tys. ludzi w tym roku. „Nasz chleb pachnie tradycją” – to hasło tegorocznej imprezy. Odzwierciedla ono doskonale klimat panujący w Muzeum Wsi Radomskiej. Nie zabrakło tu ani chleba, ani tym bardziej tradycji – mówił wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Coś dla ducha…

Spotkanie z kunsztem piekarzy oraz twórcami ludowymi stało się już tradycją mieszkańców regionu radomskiego. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Przewodniczył jej kanclerz kurii diecezjalnej ks. prał. Edward Poniewierski, który mówił nie tylko o chlebie, ale też o wyjątkowej ludowej tradycji dożynkowej. Liturgię poprzedził korowód 24 wieńców dożynkowych, które podczas Święta Chleba stanęły w szranki konkursowe. Zdaniem jury najpiękniejszy wieniec przygotował w tym roku Zespół Ludowy „Bartodziejaki”. Drugie miejsce zdobył Zespół Śpiewaczy „Raz na ludowo”. Na podium trafiło też Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” w Bartodziejach (III miejsce).

 

… i dla ciała

Wieloziarnisty, razowy, pszenny – radomscy piekarze przygotowali kilkadziesiąt gatunków pieczywa, a przy okazji edukowali gości, ale też promowali zdrową dietę, opartą na chlebie. Pokaz kunsztu piekarskiego prowadził Cech Piekarzy w Radomiu. Nie zabrakło też stoisk z tradycyjnymi potrawami regionalnymi przygotowanymi m.in. przez koła gospodyń wiejskich oraz kiermaszu twórczości ludowej.

 

Jak to dawniej bywało…

Na muzealnych areałach zwiedzający mogli zobaczyć pokazy prac polowych i gospodarczych. W zagrodach zorganizowano pokaz obróbki lnu, pozyskiwania kaszy gryczanej, filcowania, wytwarzania witraży, haftu, rzeźbienia w drewnie, szydełkowania, malowania na szkle oraz cięcia sieczki przy użyciu sieczkarni do kukurydzy napędzanej silnikiem elektrycznym, młócki i orki.

 

Gry, tańce i zabawa

W muzealnym Zespole Wiatraków działała strefa zabaw Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Przygotowano dwie wielkoformatowe gry plenerowe, przy których całe rodziny mogły świetnie się bawić i wygrywać nagrody. Emocji dostarczyły zabawy „Memory”, „Z Mazowsza do Europy". Swoich sił można było spróbować także w grze mistrzów – Uczniowski Klub Sportowy „Roszada” prowadził rozgrywki szachowe „Gramy z Akademią Szachową Marka Niedźwieckiego”. Nietuzinkową pamiątką były GIFy ze specjalnej fotobudki. Uczestnicy zainteresowani pozyskaniem dofinansowania z Funduszy Europejskich mogli skorzystać z profesjonalnych konsultacji prowadzonych przez pracowników Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przygotował wiele atrakcji, wydawnictw informacyjnych oraz konkursy i pamiątki z obecności Mazowsza w Unii Europejskiej.

Na scenie „Pod dębem” występowały liczne zespoły. Można było posłuchać m.in. Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”, grupy „Pod Strzechą”, zespołu „Hora”. Święto Chleba w radomskim muzeum zakończyła tradycyjna potańcówka przy muzyce kapel ludowych: Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk i Zdzisława Kwapińskiego z Radomia. 

 

Podczas Święta Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej serca publiczności skradła mała tancerka Adela Bobrowska:

 

Liczba wyświetleń: 540

powrót