Aktualności

Wielkie dzieła Moniuszki w Grójcu, w ramach festiwalu „Mazowsze w Koronie”

2019.08.30 12:00 , aktualizacja: 2019.08.30 12:22

Autor: Radosław Lubiak (Mazowiecki Instytut Kultury), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Kilkudziesięcioro członków chóru Filharmonii Narodowej stoi w kilku rzędach pozując do fotografii. Chór Filharmonii Narodowej...

Tegoroczna, XVI edycja Festiwalu „Mazowsze w Koronie” organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury wpisuje się w program obchodów Roku Stanisława Moniuszki, ustanowionego w 200. rocznicę urodzin wielkiego polskiego kompozytora. Kolejny koncert cyklu, zatytułowany „Stanisław Moniuszko – Wielkie Dzieła”, odbędzie się 8 września o godz. 18.00 w zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Grójcu.

 

Wyjątkowe dzieła wymagają odpowiedniego godnego wykonania. Po raz pierwszy w Grójcu wystąpią soliści i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego. Artystom na fortepianie towarzyszyć będzie Ewa Wilczyńska.

 

„Mazowsze w Koronie”

 

„Mazowsze w Koronie” to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury. Ideą jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Ma to jednak miejsce nie w specjalnie do tego przeznaczonych salach koncertowych, ale w wiekowych naznaczonych historią zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu piętnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 160 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

 

„Stanisław Moniuszko – Wielkie Dzieła”

 

Kolejny koncert tegorocznego cyklu „Mazowsze w Koronie” będzie miał wyjątkowo podniosły charakter. Świętowanie Roku Stanisława Moniuszki w mazowieckich świątyniach nie może obejść się bez jego wspaniałych wielkich utworów religijnych. Usłyszymy trzy spośród nich: dwie „Litanie Ostrobramskie” – I F-dur i IV C-dur – w których kompozytor wykorzystał swoje doświadczenia z pracy nad pieśniami i kantatami, nawiązując także do stylu kantyczek ludowych oraz „Mszę e-moll” na dwa soprany, alt, chór żeński i organy.

Koncert otworzy utwór Gaude Mater Polonia.

 

Szczegółowe informacje na stronie mazowszewkoronie.pl .

Liczba wyświetleń: 187

powrót