Aktualności

Ośrodek w Dąbku zasłużony dla Mazowsza

2019.08.23 15:00 , aktualizacja: 2021.05.07 15:49

Autor: oprac.na podst. zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • na scenie stoją wyróżnieni dyplomami uznania i przedstawiciele samorzadu Mazowsza Pobierz: na scenie stoją wyróżnieni dyplomami uznania i przedstawiciele samorzadu Mazowsza Wieloletni pracownicy...
  • na scenie gości witają marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc Pobierz: na scenie gości witają marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc Przedstawiciele samorządu...
  • marszałek adam struzik z mieszkańcami ośrodka Pobierz: marszałek adam struzik z mieszkańcami ośrodka Marszałek Adam Struzik z...
  • dąb przy ośrodku sadzą członek zarządu Elżbieta Lanc i dyrektor KOMR Włodzimierzem Wojnarowskim Pobierz: dąb przy ośrodku sadzą członek zarządu Elżbieta Lanc i dyrektor KOMR Włodzimierzem Wojnarowskim W każdą okrągłą rocznicę...
  • na zielonym tle widac napis 25 lat działalności KOMR w Dąbku Pobierz: na zielonym tle widac napis 25 lat działalności KOMR w Dąbku Ośrodek KOMR w Dąbku...
  • na zdjęciu widać zmodernizowany budynek, w którym prowadzone są zajęcia kulturalne dla mieszkańców ośrodka Pobierz: na zdjęciu widać zmodernizowany budynek, w którym prowadzone są zajęcia kulturalne dla mieszkańców ośrodka Znaczącą rolę w procesie...
  • część stawu, teren wokół ośrodka w Dąbku Pobierz: część stawu, teren wokół ośrodka w Dąbku Zarybiony staw to jeden z...

Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (pow. mławski) obchodzi 25-lecie istnienia. Chorzy na SM przebywający w placówce mogą liczyć na profesjonalną i specjalistyczną pomoc.

 

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych. SM pojawia się nagle. Powoduje niepełnosprawność. Dotyka głównie ludzi młodych, między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Nie ma typowego przebiegu SM. U każdej osoby z tym schorzeniem obserwuje się inny zespół objawów. Na szczęście diagnoza to nie wyrok. Dzięki kompleksowemu podejściu, komfort życia ze stwardnieniem rozsianym można znacząco poprawić. W Dąbku wiedzą, jak to robić. Od ćwierć wieku pomagają chorym na SM, oferując wyszkoloną kadrę, bardzo dobre wyposażenie oraz wspaniale zagospodarowane tereny rekreacyjne.

 

Zasłużeni dla Mazowsza

Rocznicowe spotkanie stało się okazją do zaprezentowania najważniejszych dokonań oraz dynamiki rozwoju ośrodka, ale też zwrócenia uwagi na potrzeby osób chorych na stwardnienie rozsiane. Jest to również czas na podziękowanie wszystkim zaangażowanym w działalność i funkcjonowanie ośrodka. Sejmik Województwa Mazowieckiego nadał ośrodkowi w Dąbku Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”. Dyplomy uznania trafiły do 32 pracowników z wieloletnim stażem z podziękowaniem za rzetelną i efektywną pracę na rzecz rozwoju placówki. Odznakę i wyróżnienia wręczyli marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

– Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku to unikalna placówka nie tylko na Mazowszu, ale w i całym kraju. Dziś obchodzi 25-lecie działalności. Dziękuję i gratuluję całemu zespołowi – ludziom, którzy służą wsparciem i sercem chorym na SM. Ośrodkowi życzę dalszego rozwoju – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– Jestem pod ogromnym wrażeniem działalności ośrodka i podejmowanych działań na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane. Dyrekcja i pracownicy ośrodka opiekują się podopiecznymi, dając im wszystko co najlepsze – serdeczność, życzliwość, poczucie przynależności, bezpieczeństwo i naukę życia z chorobą. Dzięki Wam chorzy nie czują się samotni –  zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Jak działa KOMR?

Ośrodek jest regionalnym domem pomocy społecznej okresowego pobytu o charakterze specjalistycznym. Zapewnia opiekę i kompleksową rehabilitację niezbędną w przywracaniu sprawności chorym na SM. Organem prowadzącym KOMR w Dąbku jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który sukcesywnie inwestuje w nowoczesny sprzęt i poprawę warunków pobytu. W placówce może przebywać jednocześnie 82 pacjentów, którzy kwaterowani są w jedno- lub dwuosobowych pokojach. Przy każdym pokoju jest łazienka z prysznicem i wc.  Urządzenia zainstalowane w łazienkach są łatwe i bezpieczne w obsłudze. W każdym pokoju jest telefon i instalacja przyzywowa, co daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i intymności. Mieszkańcy mają możliwość wyboru miejsca, czasu spożywania i rodzaju posiłków. W aneksach wypoczynkowych mogą oglądać telewizję, czytać prasę i książki. Do dyspozycji są też tereny zielone i wodne wokół ośrodka.

Dzięki usunięciu barier architektonicznych, poruszanie się zarówno po obiekcie, jak i na zewnątrz, nie sprawia trudności osobom niepełnosprawnym, korzystającym z wózków inwalidzkich. Okres pobytu w ośrodku jest płynny i wynosi od 3 do 5 tygodni.

 

Profesjonalna pomoc

Każdy pacjent przyjęty do placówki ma określany indywidualnie harmonogram zabiegów. Wachlarz propozycji jest bogaty – hipoterapia, zajęcia na basenie, krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia, masaże. Funkcjonuje tu zespołowy system pracy z mieszkańcami, który pozwala na nawiązanie pozytywnych kontaktów i przełamanie barier psychicznych. Przez cały okres pobytu pozostają oni pod stałą opieką tego samego zespołu terapeutycznego (neurolog, rehabilitant, terapeuta, pielęgniarka, psycholog, logopeda). Kadra zawodowa ośrodka to ludzie przygotowani profesjonalnie do swoich zadań, systematycznie podnoszący wiedzę na różnych kursach i szkoleniach.

Znaczącą rolę w procesie rehabilitacji odgrywa w ośrodku dworek będący swoistym centrum kulturalnym. W odrestaurowanych i odpowiednio wyposażonych salach znajdują się m.in.: biblioteka, czytelnia, sala telewizyjna, sala muzyczna i sala gier cichych.  Dworek jest miejscem spotkań po codziennych zajęciach. Formy prowadzonych zajęć kulturalno-rekreacyjnych to w dużej mierze realizacja życzeń mieszkańców. Wiele spośród osób przebywających na rehabilitacji w ośrodku to ludzie o różnorodnych zainteresowaniach i uzdolnieniach. Stworzono im więc możliwość realizowania swoich pasji – czasami także przedstawienia swojego dorobku na organizowanych wystawach, wieczorach poezji.

W okresie 25 lat w KOMR przebywało blisko 18 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane, w tym ponad 11,5 tys. kobiet. Ponad 82 proc. to osoby w wieku produkcyjnym, z których tylko 6 proc. było czynnych zawodowo. Po zakończonej rehabilitacji u 72 proc. stwierdzono poprawę stanu sprawności. Obecnie w ośrodku przebywają 82 osoby.

 

Marszałek na rzecz chorych na SM

Od wielu lat marszałek Adam Struzik jest czynnie zaangażowany w pomoc osobom dotkniętym tą chorobą. Doceniana jest jego troska i zrozumienie potrzeb chorych na SM. Marszałek jest honorowym członkiem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (od 2017 r.). Uhonorowany został także przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego najwyższym odznaczeniem PTSR „Ambasador SM”, przyznawanym osobom, które mają zasługi w podnoszeniu świadomości społecznej na temat stwardnienia rozsianego (2012 r.).

 

Liczba wyświetleń: 718

powrót