Aktualności
Marszałek Adam Struzik z wizytą w Kampinoskim Parku Narodowym oraz w gminie Izabelin
2019.08.22 15:20 , aktualizacja: 2019.08.23 09:32
Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
- Ośrodek...
- Realizacja finansowanego ze...
- Położenie Ośrodka stwarza...
- W Kampinoskim Parku...
- Kampinoski Park Narodowy to...
- Na terenie Roztoki...
- Marszałek zapoznał się ze...
- Powstaną sale dydaktyczne –...
- Od lewej: Przewodniczący...
- Marszałek Adam Struzik...
Marszałek Adam Struzik 22 sierpnia odwiedził Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. Ocenił stan realizacji finansowanego ze środków RPO WM projektu rewitalizacji i adaptacji na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej na terenie Ośrodka.
W Sadowej k/Łomianek marszałek zapoznał się z efektami projektu LIFE „Ochrona i renaturyzacja mokradeł obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska”. Na terenie Roztoki omawiał z dyrekcją KPN problemy związane z urbanizacją (MPZP, wykupy gruntów, drogi, transport – droga wojewódzka 579) i antropopresją (udostępnianie obszaru parku do rekreacji i turystyki).
Marszałek Adam Struzik odwiedził także gminę Izabelin. Wójt Dorota Zmarzlak przedstawiła projekt budowy trasy turystyczno-literackiej Ścieżka Kapuścińskiego”, na terenie Izabelina, Sierakowa, Kampinówki i KPN. Celem jest przypomnienie i przybliżenie mieszkańcom i turystom izabelińskich epizodów życia sławnego pisarza i reportażysty. Trasa ma szanse stać się jedną z atrakcji kulturowych i turystycznych Izabelina, Kampinosu i całego Mazowsza.
Rewitalizacja zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej w Granicy
Zadanie obejmuje kompleksową rewitalizację i adaptację na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. Ośrodek powstał w 1990 r. jako pierwsza tego typu placówka w polskich parkach narodowych na bazie istniejącego tu Muzeum Puszczy Kampinoskiej.
Całość, położona w bardzo atrakcyjnym otoczeniu, to m.in. obszar ochrony ścisłej z ponad 150 letnim drzewostanem. Stwarza to doskonałe możliwości prowadzenia różnorodnych zajęć terenowych. Potencjał tego miejsca jest ogromny, a i zainteresowanie zwiedzających dopisuje.
Modernizacja muzeum, w tym adaptacja do celów edukacyjnych obecnie nieużywanych budynków, oraz zagospodarowanie otaczającego muzeum terenu posłużą spełnieniu oczekiwań dużej liczby turystów przybywających do Granicy w celach edukacyjno-turystycznych. W budynku obecnego muzeum powstaną sale dydaktyczne –audiowizualna oraz pracownia wraz z zapleczem technicznym. Zabudowania gospodarcze po adaptacji posłużą jako zaplecze sanitarno-techniczne. Kompleksowe zagospodarowanie terenu scali kompleks w jednolitą całość.
Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Jego wartość wynosi blisko 4 mln zł.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej to przeszło 3,2 mln zł.
Liczba wyświetleń: 635
powrót