Aktualności

Będzie Muzeum Bitwy Warszawskiej

2019.08.16 10:55 , aktualizacja: 2019.08.26 09:18

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • delegacja składa kwiaty Pod pomnikiem Wincentego...
  • panowie podpisują dokument W trakcie uroczystości list...
  • uczestnicy obchodów 99 rocznicy cudu nad Wisłą W uroczystościach...
  • głos zabiera Adam Struzik Pomożemy miastu w...
  • marszałek dokonuje wpisu Podpis w księdze...

Wczoraj w Radzyminie odbyły się centralne uroczystości upamiętniające zwycięską walkę Polaków z bolszewikami. W trakcie uroczystości marszałek Adam Struzik oraz burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisali list intencyjny ws. budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej.

 

Nowa placówka

Powołanie muzeum to wspólna inicjatywa władz Radzymina i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Placówka, zlokalizowana w pobliżu Cmentarza Żołnierzy 1920 r., będzie oddziałem Muzeum Niepodległości. Jej zadaniem będzie nie tylko informowanie o tym co wydarzyło się w Radzyminie, ale przede wszystkim gromadzenie i udostępnianie wszelkich pamiątek i informacji o wojnie polsko-bolszewickiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy.

 

– Jako samorząd Mazowsza pomożemy miastu w realizacji tej ważnej inwestycji. Dołożymy wszelkich starań, aby ta niezwykle ważna placówka powstała jak najszybciej – zapewnia marszałek Adam Struzik.

 

Uroczystości patriotyczne

Główne uroczystości rocznicowe i z okazji Święta Wojska Polskiego odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 w Radzyminie. Rozpoczęła je msza święta, następnie Apel Poległych oraz złożenie kwiatów na mogiłach żołnierzy, którzy oddali życie w trakcie walki. Kwiaty złożono także przed pomnikiem premiera Wincentego Witosa, który tuż przed Bitwą Warszawską, odwiedził żołnierzy polskich pod Radzyminem.

 

Wydarzenia kulturalne

W tegorocznym programie obchodów znalazła się m.in. wystawa pt. „Generał Haller i Jego Żołnierze” przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Można na niej zobaczyć zdjęcia, które pochodzą z okresu wojny z bolszewikami, obu wojen światowych, a także ukazują generała i jego bliskich po roku 1945, już na emigracji.

 

Przygotowano także wystawę sprzętu wojskowego, pojazdów i uzbrojenia oraz widowisko muzyczne „Kobiety według Młynarskiego”. Gwiazda wieczoru był zespół „Golec uOrkiestra”.

 

Dziś (16 sierpnia) z Radzymina startuje wyścig kolarski „Tour Bitwa Warszawska 1920”. Kolarze będą ścigali się o puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego na trasie Radzymin–Płock.

Liczba wyświetleń: 439

powrót