Aktualności

W Siedlcach powstaje centrum opieki nad matką i dzieckiem

2019.08.06 15:45 , aktualizacja: 2019.08.06 15:53

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Widok na bryłę nowego, trzypiętrowego budynku W Siedlcach powstaje...

Przyszłe i obecne mamy oraz ich dzieci otrzymają opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. W Siedlcach trwa budowa Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim. Wartość inwestycji to ponad 12 mln zł.

 

Centrum powstanie w przebudowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach dawnej kotłowni szpitala.

 

Nowoczesny sprzęt, zmodernizowane pomieszczenia

 Na powierzchni ponad 1 600 m2 odnowionego budynku znajdą się m.in. poradnia ginekologiczna z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, szkoła rodzenia, pracownia rehabilitacji poporodowej oraz poradnie neonatologiczna, kardiologiczna, nefrologii, diabetologii czy zdrowia psychicznego dzieci z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 4,5 mln zł.

Poza tym dzięki środkom z budżetu województwa w wysokości 2,8 mln zł wkładu własnego oraz dofinansowaniu z UE, szpital zakupi specjalistyczny sprzęt: aparaty USG, fotele ginekologiczne, rejestratory oraz samochody medyczne.

 

Zostanie wdrożona profilaktyka

Oprócz budowy centrum wdrożone zostaną także działania profilaktyczne. Będą to m.in. programy wczesnej diagnostyki prenatalnej oraz specjalistycznych badań noworodków, a dzięki nowoczesnym aparatom KTG pacjentki będą badane także w warunkach domowych, bez konieczności odwiedzania szpitala.

– Dzięki dużym środkom zarówno z unijnego programu współpracy transgranicznej, jak i budżetu województwa w Siedlcach powstanie  centrum medyczne, w którym mamy i dzieci znajdą fachową i troskliwą opiekę. Nowa inwestycja szpitala to znakomity przykład tego, jak ważne jest skuteczne sięganie po różne dofinansowania, nie tylko z naszego regionalnego programu operacyjnego – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Współpraca transgraniczna

Projekt jest jednym z owoców Programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014–2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Partnerami projektu są Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach oraz Kliniczny Szpital Położniczy w Mińsku na Białorusi. Celem współpracy jest rozwój specjalistycznej opieki zdrowotnej matki i dziecka, który będzie przeciwdziałać pogarszającym się trendom demograficznym regionu transgranicznego. Ważnym elementem projektu jest również współpraca naukowa między szpitalami w Siedlcach i Mińsku. Wymiana doświadczeń i umiejętności, seminaria, wspólne badania – dzięki nim lekarze będą jeszcze skuteczniej czuwać nad zdrowiem pacjentek i ich pociech.

 

Na modernizację pomieszczeń i rozwój centrum samorząd Mazowsza przeznaczył łącznie 7,4 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu współpracy transgranicznej to ponad 5 mln zł.

 

Liczba wyświetleń: 516

powrót