Aktualności

Kogo zbudzi Budzik?

2019.07.23 13:15 , aktualizacja: 2019.07.23 13:41

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Adam Struzik, Elżbieta Lanc i Ewa Błaszczyk z wizualizacją kliniki Samorząd podpisał umowę z...
  • Wizualizacja budynku kliniki Projekt stworzyli Jacek...
  • Moment podpiusania umowy Adam Struzik,Elżbieta Lanc,...
  • Ewa Błaszczyk-Janczarska podpisuje dokumenty Prezesem Fundacji „Akogo?”...
  • Ewa Błaszczyk-Janczarska przemawia do mikrosonu – Planujemy ruszyć z...

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na części działki użyczonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zostanie wybudowana przez Fundację „Akogo?” obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia.

 

Marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, prezes fundacji Ewa Błaszczyk-Janczarska oraz zarząd Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego – Teresa Bogiel i Wiesław Malicki – podpisali umowę użyczenia nieruchomości.

 

Taka pomoc jest niezbędna

– To piękna i bardzo potrzebna inicjatywa. Zapewnienie systemowej opieki dla osób dorosłych po ciężkich urazach mózgu jest niezwykle potrzebne. Gratuluję pani prezes determinacji i cieszę się, że możemy pomóc w tym ważnym projekcie. Jestem przekonany, że to znakomita lokalizacja dla tej placówki. Sąsiedztwo szpitala bródnowskiego jest gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Ulica Kondratowicza 8 w Warszawie – to właśnie tu, zgodnie z podpisaną umową już niebawem powstanie Klinika „Budzik” dla dorosłych. Część nieruchomości o powierzchni 1 850 m2 została przekazana przez samorząd województwa w użyczenie fundacji. Ta natomiast deklaruje wybudowanie i wyposażenie w tym miejscu nowoczesnej kliniki. Będzie to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy. To właśnie w nim otrzymają pomoc dorośli pacjenci w stanie śpiączki – po urazach neurologicznych. Będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. Plany są bardzo ambitne. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Ich celem będzie skuteczne „wybudzanie” dorosłych pacjentów.

 

– Planujemy ruszyć z pracami budowlanymi już jesienią. Mamy nadzieję, że budowa będzie przebiegać sprawnie. Zależy nam na tym, by jak najszybciej móc przyjmować dorosłych pacjentów w śpiączce, ponieważ jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę – mówi prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk-Janczarska.

 

We współpracy ze szpitalem

– Mamy kolejny sukces w obszarze zdrowia na Mazowszu. Cieszę się, że nasz Mazowiecki Szpital Bródnowski będzie brał udział w jakże ważnej sprawie na rzecz pacjentów w śpiączce, co dla szpitala oznacza możliwość jeszcze większego i dynamiczniejszego rozwoju, a dla pacjentów kliniki leczenie przez najlepszych specjalistów – zauważa członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Dużym atutem będzie sąsiedztwo szpitala bródnowskiego, placówki wysokospecjalistycznej, wieloprofilowej i co ważne – będącej bazą szkoleniową dla studentów, rezydentów i doktorantów. Już dziś szpital słynie z dynamicznie rozwijającej się m.in. neurochirurgii, neurologii oraz rehabilitacji, a więc tych profili, które są cenne dla Kliniki „Budzik”.

 

– Bez wysokospecjalistycznej kadry medycznej trudno byłoby stworzyć ten ośrodek. Mamy bogate i stale unowocześniane zaplecze między innymi diagnostyczne, a przede wszystkim wybitny personel medyczny. Wszystkim, co mamy, chcemy i możemy służyć. Współpraca przy tworzeniu i działaniu Kliniki „Budzik” dla dorosłych to szansa na pomoc jeszcze większej grupie pacjentów. I to jest nasz wspólny cel – dodaje prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego sp. z o.o. Teresa Bogiel.

 

Klinika „Budzik” dla dorosłych wyposażona będzie w 18 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Zbudowana zostanie na wzór dziecięcego „Budzika”, który funkcjonuje przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Projekt stworzyli Jacek Bolechowski i Krzysztof Popiński z Autorskiej Pracowni Architektury CAD Sp. z o.o.


 

Klinika „Budzik” dla dzieci została uruchomiona w lipcu 2013 r. Była pierwszym w Polsce szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Klinika działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Dysponuje 15 łóżkami, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci. Najmłodsi pacjenci są objęci pełnym programem leczniczo-rehabilitacyjnym, w tym m.in. farmakoterapią, leczeniem zachowawczym, rehabilitacją, a także leczeniem wspomagającym kinezyterapię, opieką psychologiczną. 60 pacjentów – tyle młodych osób udało się wybudzić prowadzonej przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?” w warszawskiej Klinice „Budzik” dla dzieci. 

Liczba wyświetleń: 715

powrót