Aktualności

Czerwińsk nad Wisłą – już wkrótce nowym mazowieckim miastem

2019.07.16 11:35 , aktualizacja: 2019.07.16 11:54

Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Malowniczo położony...

Malowniczo położony Czerwińsk nad Wisłą (powiat płoński) uzyska status miasta 1 stycznia 2020 r. – stanie się 89. miastem województwa mazowieckiego. Najlepsze gratulacje dla mieszkańców!

 

Jak informuje Portal Samorządowy, według opublikowanego 11 lipca projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia „granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta”, od 1 stycznia 2020 status miasta uzyskają 4 miejscowości: Czerwińsk nad Wisłą (pow. płoński) w województwie mazowieckim, Klimontów (pow. sandomierski) w województwie świętokrzyskim oraz Lututów (pow. wieruszowski) i Piątek (pow. łęczycki) w województwie łódzkim.

 

Czerwińsk nad Wisłą słynie przede wszystkim z pięknego kościoła romańskiego z 1155 r., z cudownym obrazem Matki Boskiej Czerwińskiej. W Czerwińsku nad Wisłą gościł król Władysław Jagiełło, udając się na bitwę pod Grunwaldem – to w tych okolicach przeprawił się wraz z wojskiem za pomocą mostu łyżwowego na drugą stronę Wisły. O niewątpliwych walorach przyrodniczych tego terenu świadczy utworzenie „Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu”, którego południową granicę tworzy rzeka Wisła, a północną – droga krajowa nr 62. Gmina Czerwińsk nad Wisłą słynie również z produkcji owoców miękkich, w szczególności truskawek, których walorami smakowymi i jakościowymi zachwyca się szerokie grono konsumentów. Więcej informacji – na stronie internetowej gminy.

Liczba wyświetleń: 879

powrót