Aktualności

Wakacyjne przygody czekają w skansenie

2019.07.16 09:45

Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wnętrze wuejskiej chaty Podczas zajęć uczestnicy...
  • CHłopiec wycina koguta Uczestnicy warsztatów...
  • Dziewczynka maluje na szkle Warsztaty malowania na...

W czasie wakacji sierpecki skansen zaprasza całe rodziny do udziału w spotkaniach ze sztuką i tradycją ludową Mazowsza w ramach programu Lato w skansenie.

 

Moc atrakcji

Od 2 lipca do końca sierpnia w sali edukacyjnej budynku A (od ul. Narutowicza) odbywać się będą  pokazy i warsztaty przybliżające zdobnictwo wnętrz, życie codzienne i rzemiosło ludności chłopskiej. Od wtorku do soboty odkrywcy folkloru poznawać będą tajemnice tkactwa, wycinankarstwa i tworzenia z bibuły niepowtarzalnych kwiatów. Stworzą własne obrazki na szkle, dowiedzą się, jak niegdyś wypiekany był chleb i ulepią z ciasta byśki, a także zobaczą, jak żyli ich rówieśnicy 100 lat temu oraz wykonają szmaciane lalki.

 

Jak wziąć udział?

Zajęcia przeznaczone są dla osób w wieku od 6 do 106 lat. Udział w programie jest odpłatny. Dzieci do 12 lat mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie płaci za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Na warsztaty skansen zaprasza  od wtorku do soboty o godzinie 12.00 i 15.30. Wystarczy co najmniej 15 minut wcześniej zgłosić się do kasy muzealnej od strony ul. Narutowicza. O godzinie 13.00 przewodnik zabierze osoby chętne na zwiedzanie muzealnych wystaw, w świat zapomnianych zwyczajów i obrzędów. Zwiedzający przespacerują się wiejską drogą w otoczeniu wierzb i przydomowych ogródków, zajrzą do chałup chłopskich z końca XIX i początku XX wieku, dwóch dworów szlacheckich, kuźni oraz zabytkowego kościoła, dowiadując się, jak niegdyś się żyło, wypoczywało i świętowało na wsi. Chętni mogą także skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. Szczegółowy program zajęć znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

Liczba wyświetleń: 238

powrót