Aktualności

Powstał zespół ds. leczenia udarów mózgu

2019.06.28 11:15 , aktualizacja: 2019.06.28 15:36

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członek zarządu podaje rękę radnemu. Oboje patrzą przed siebie i uśmiechają się. Radny trzyma teczkę z powołaniem Członek zarządu województwa...
  • Członek zarządu stoi obok doktora. Oboje patrzą przed siebie i trzymają w ręce teczki z powołaniami Powołanie do zespołu...
  • Członek zarządu wręcza teczkę dyrektor departamentu. Obie panie patrzą na siebie Powołanie do zespołu...
  • Członek zarządu przekazuje doktorowi do rąk teczkę. Powołanie odbiera dr hab....
  • członek zarządu stoi obok doktora, oboje mają opuszczone ręce i patrzą przed siebie Członek zarządu Elżbieta...
  • Radny stroi przy stole i przemawia. Stół jest ustawiony w podkowę, po jej zewnętrzej stronie siedzą pozostali członkowie zespołu i słuchają radnego Radny Paweł Obermeyer mówił...

Przed województwem mazowieckim nowe wyzwania w obszarze zdrowia. Dostrzegając wagę problemu, jakim w obecnych czasach jest udar mózgu, samorząd Mazowsza powołał do życia Zespół ds. Organizacji Endowaskularnego Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu. Za nami pierwsze robocze spotkanie, w którym uczestniczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną zgonu i najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u dorosłych.

 

Razem możemy więcej

Zadaniem zespołu będzie analiza obecnej sytuacji w obszarze leczenia pacjentów po ostrych udarach niedokrwiennych oraz utworzenie, na bazie podmiotów leczniczych, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, ośrodków kompleksowego leczenia takich pacjentów. Nową metodą leczenia udarów niedokrwiennych jest zabieg trombektomii mechanicznej polegającej na usunięciu skrzepu z naczynia pacjenta. W tej metodzie liczy się czas. Zabieg musi być wykonany w przeciągu 8 godzin od wystąpienia udaru. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i precyzyjne działanie. Obecnie taki zabieg w obrębie województwa mazowieckiego wykonują dwa ośrodki: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

– Statystyki przy udarze mózgu są bardzo zasmucające – 80 tys. rocznie zachorowań w Polsce, z czego na Mazowszu około 12 tys. Najgorsze jest to, że jeśli w porę pacjent udarowy nie otrzyma wysokospecjalistycznej pomocy z racji logistycznych czy braku odpowiednio wyszkolonej kadry i sprzętu do przeprowadzenia zabiegu trombektomii mechanicznej to taki pacjent umrze lub będzie sparaliżowany do końca życia. Dlatego jest to potrzebna i cenna inicjatywa. Niezmiernie ważne jest również to, że do projektu włączone zostały nasze wojewódzkie szpitale w: Ciechanowie, Płocku, Siedlcach, Radomiu i Ostrołęce. Umożliwi to ratowanie życia pacjentom udarowym z poza Warszawy. To również ogromna szansa rozwojowa dla szpitali na Mazowszu – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Zespół ds. Organizacji Endowaskularnego Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu

W skład zespołu, który został powołany na podstawie Zarządzenia nr 82/19 Marszałka Województwa Mazowieckiego z 5 czerwca br., wchodzą następujące osoby:

  • Paweł Obermeyer – radny województwa mazowieckiego – Przewodniczący Zespołu;
  • prof. dr hab. med. Jerzy Walecki – konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej – członek zespołu;
  • dr hab. med. Adam Kobayashi – konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii – członek zespołu;
  • dr n. med. Mariusz Głowacki – specjalista neurochirurg – członek zespołu;
  • Agnieszka Gonczaryk – dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie – członek zespołu.

– Zadaniem zespołu na teraz jest ocena ilości i zaangażowania kadry w pięciu wojewódzkich szpitalach. Za sprawą działań zespołu uda nam się stworzyć w szpitalach na Mazowszu sieć oddziałów, w których będą świadczone zabiegi leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Między 10 a 20 proc. udarów na Mazowszu kwalifikuje się do leczenia zabiegiem trombektomii, dlatego mam nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze efekty pracy naszego zespołu będą dostrzegalne i że uratujemy dużą liczbę pacjentów, którzy do tej pory ze względu na odległość nie mieli dostępu do tak specjalistycznego leczenia – podkreślił przewodniczący zespołu Paweł Obermeyer. 

 

Liczba wyświetleń: 948

powrót