Aktualności

6 mln zł z budżetu województwa na mazowieckie zabytki

2019.06.24 15:45 , aktualizacja: 2019.06.25 14:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Po lewej stronie zdjęcia jest drewniany zabytkowy kościół, po prawej na czerwonym tle - kwota przeznaczona na remonty zabytków (arch. UMWM)

Podczas ostatniego posiedzenia sejmiku radni województwa przyznali 6 mln zł na prace remontowe i konserwatorskie. W sumie wsparcie otrzymają 83 mazowieckie zabytki. – Tegoroczny nabór do programu pokazał, że potrzeby w tym zakresie wciąż są ogromne. Beneficjenci we wnioskach ponad czterokrotnie przekroczyli kwotę, którą w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Nabór wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane przy mazowieckich zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Liczby mówią same za siebie. W ciągu miesiąca zgłoszono 172 wnioski na łączną kwotę ponad 26 mln zł. Wśród ubiegających się o dotacje największą grupę stanowiły kościelne osoby prawne oraz samorządy.

–  W tym roku komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia. O dotacje z budżetu rywalizowało wiele dobrych projektów. Nie mogliśmy wesprzeć wszystkich, dlatego zdecydowaliśmy o udzielaniu dotacji w mniejszych kwotach, ale jak największej liczbie podmiotów – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Ostatecznie komisja konkursowa, po ocenie formalnej i merytorycznej, zdecydowała o przyznaniu dotacji 83 zabytkom z Mazowsza.

 

Wnioskodawcy mogli zyskać pieniądze np. na badania konserwatorskie i architektoniczne, wykonanie dokumentacji, zabezpieczanie i odnowienie zabytków, modernizacje różnych instalacji czy zakup materiałów budowlanych.

– Na Mazowszu mamy wiele wspaniałych zabytków. Część pilnie potrzebuje wsparcia. Dla wielu z nich nasze dotacje są kluczowe, bo pozwalają na przeprowadzenie niezbędnych prac, często ratujących nasze bezcenne mazowieckie dziedzictwo kulturowe – dodaje Bożena Żelazowska, radna województwa mazowieckiego, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza znalazły się m.in. konserwacja klasycystyczna nagrobków przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP w Domanicach (pow. siedlecki), rewitalizacja kamienicy Hoppenów w Radomiu, rewaloryzacja parku podworskiego w Stupsku (pow. mławski), prace remontowe podziemia zabytkowego dworu w Przystani (pow. ostrołęcki) czy rewaloryzacja zabytkowego pałacu w Brwinowie z przeznaczeniem na działalność kulturalną i edukacyjną.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 23 kB, Liczba pobrań: 617

Liczba wyświetleń: 700

powrót